Martin-sonka.cz

ŠONKA ŘÁDIL S GASLYM NAD RED BULL RINGEM

27. 06. 2019
ŠONKA ŘÁDIL S GASLYM NAD RED BULL RINGEM

ŠONKA S AKROBATICKÝM SPECIÁLEM ZVLÁDL OKRUH NA RED BULL RINGU RYCHLEJI NEŽ MONOPOSTY FORMULE 1

Otázka zní: Co dokáže udělat kolo na Red Bull Ringu rychleji, než závodní vůz Formule 1? Je to akrobatický speciál českého mistra světa Martina Šonky. A navíc, když má na palubě jako navigátora jezdce stáje Red Bull Racing Francouze Pierra Gaslyho.

Pro Gaslyho to bylo něco, na co rozhodně není zvyklý. Šonkův dvoumístný speciál má přeci jen jiné parametry a dokáže svým pasažérům připravit zcela jiný zážitek, než na který je mladý jezdec formule jedna trénovaný a zvyklý. Maximálka přes 400 km/h, motor 8,9 litru, ale hlavně kladné i záporné přetížení a ještě daleko větší, než co dokáže svým řidičům připravit monopost formule 1.  Však také když Gasly vylézal z letadla, nebyl si úplně jistý, zda se hned vrhnout na připravené rozhovory, nebo si jen tak chvíli lehnout na zem a nechat nejdříve všechno přestat točit. “Právě jsem letěl s Martinem v tomhle neuvěřitelném letadle a byla to pro mě zkušenost úplně nového druhu. Bylo to neskutečné,” vyprávěl Francouz. “Nejdříve jsme letěli nad okruhem a kopírovali ho, pak jsme dělali akrobacii. Většinu času jsem vůbec netušil, co se se mnou děje, ale bylo to opravdu neskutečné. Je to nezvyk, protože nerad ztrácím nad věcmi kontrolu, ale Martin je mistr světa a do lepších rukou jsem se nemohl svěřit. Před letem jsem měl nějaký oběd a to asi nebyl nejlepší nápad, protože jsem při některých manévrech cítil, že mi není úplně dobře, ale i tak to bylo prostě neuvěřitelné."

Zároveň také přiznal, že takové přetížení ještě předtím nikdy nezažil. “Ve formuli jedna jsem zažil nejvíce 5.4 G, když jsem hodně těžce brzdil. Tady jsme dnes měli 6.7 G nebo 6.8 G a tím, že je to pohyb ve 3D prostoru se mě můj mozek ptal, co se to sakra děje. Při jednou přetížení nad jednou ze zatáček to bylo tak silné, jako by vás někdo udeřil do tváře. Je neskutečné, jak ostře dokáže to letadlo manévrovat. Bylo to fakt nezapomenutelné.”  Šonka pak také přiznal, že závodníka z formule úplně nešetřil. “Hlavně doufám, že jsem mu ukázal, jak krásné létání je. Je zvyklý na nějaká géčka z formule, ale teď jsme mu ukázal ještě další level. Nebylo to pro něj jednoduché, protože je zvyklý a trénovaný na přetížení z jiných směrů, než zažil tady v letadle. Mnoho lidí si to na poprvé moc neužije, ale myslím, že Pierre to zvládnul bravurně a že si to i užil.”