Martin-sonka.cz

O nás

Toto je náš tým pro Red Bull Air Race. Spočítáte nás na prstech jedné ruky. Věřte ale, že lidí, kteří s námi spolupracují a podílejí se na vývoji letadla a vůbec se nějak zasluhují o to, abychom mohli v této nádherné letecké sérii závodit, je mnohem více. Určitě Vám je také představíme, vyzpovídáme je, nicméně toto je naše základní pětka, která jezdí na každý závod. Nejde ale jen o Red Bull Air Race, jde zároveň i o akrobacii a spoustu dalších projektů a povinností, které do života sportovního pilota patří. Aby to šlo vše skloubit a abych mohl co nejvíce času trávit ve vzduchu a neustále se mohl posouvat dál, bez těchto lidí, které kolem sebe mám, by to zkrátka nešlo...

Martin Šonka

Pilot, CZE

Martin Šonka

Pilot, CZE

Pilot, který miluje létání, miluje volný pohyb ve 3D prostoru. Od kluzáků to dotáhl až na nadzvukovou stíhačku, aby se pak plně věnoval závodění v Red Bull Air Race. Rozhodnutí to nebylo jednoduché, o to víc dělá pro úspěch vše, co je v jeho silách. Stal se historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Air Race. Je mistrem Evropy a vicemistrem světa v letecké akrobacii, má za sebou několik video projektů, které obletěly svět. A stále je jedním z nejmladších pilotů Red Bull Air Race!

Josef Šonka

Team Coordinator, CZE

Josef Šonka

Team Coordinator, CZE

Josef Šonka je starší bratr Martina. V Red Bull Air Race je součástí týmu od roku 2010, prvního roku Martina v této sérii. Má na starosti provoz týmu, řeší veškeré letenky, hotely, logistiku materiálu mezi závody.  Během samotných závodů je pravou rukou pilota a dbá na to, aby program, který je v závodním týdnu rozplánovaný na minuty, byl každým členem přesně dodržován.

Lance Winter

Mechanik, USA

Lance Winter

Mechanik, USA

Lance Winter je jedním z nejzkušnějších mechaniků v Red Bull Air Race. Dlouho působil v týmu dvojnásobného mistra světa Kirbyho Chamblise. V týmu je od roku 2014. Je zodpovědný za dokonalé fungování stroje, jeho rozebírání a opětovné skládání při příjezdech a odjezdech ze závodů. Doplňuje palivo, smoke oil, stará se o dokonalé vyleštění povrchu stroje před každým závodním letem, každá setinka se počítá. 

Ivan Krákora

Communication Manager

Ivan Krákora

Communication Manager

Bývalý novinář a později šéf komunikace firmy Red Bull v Česku je stálým členem týmu od roku 2014. Hodně zjednodušeně řečeno stará se o to, aby o týmu bylo slyšet, aby Martin byl vidět a lidi Světový šampionát Red Bull Air Race zajímal co možná nejvíce. Zároveň se je zodpovědný za komunikaci s partnery a některé další projekty týmu.

Petr Františ

Team Tactician

Petr Františ

Team Tactician

Petr je podplukovníkem Armády ČR, pracuje na Katedře komunikačních a informačních systémů. Zkrátka jeden z největších odborníků na jedničky a nuly v republice. Sám také sportovně létá, dokonce je Mistrem ČR v nižší kategorii v akrobacii! Je zodpovědný za simulátor, na kterém Martin trénuje. Analyzuje data po každém letu, spolu s pilotem se snaží najít optimální trajektorii průletu tratí, nastavení letadla a velkou oporou je technikovi Lancovi při práci s elektromechanickým vybavením stroje. Z velké části také zodpovídá z další vývoj a ladění letadla.