Martin-sonka.cz

Letadla

Zivko Edge 540 V3 - 2015 Edition

Stroj, se kterým v Red Bull Air Race létám od roku 2016. Už z výroby má jinou aerodynamiku než můj předešlý model. Byl nastavený na Petera Besenyeiho, který s ním odletěl několik závodů, než sérii opustil. Museli jsme přenastavit síly v řízení a spoustu dalších věcí tak, aby mi stroj padnul do ruky. Navíc jsme museli odstranit spoustu neduhů, jako například přehřívání motoru. Pro sezónu 2017 už by stroj měl být relativně vyladěný, v prvním závodě v Abu Dhabi jsme s ním dosáhli na historické první vítězství v mistroství světa.

Extra 300 SR

Úžasný stroj, se kterým létám akrobacii. Tedy veškerá akrobatická vystoupení na leteckých dnech a závodím s ním na akrobatických závodech. Hrát si s 325 koňmi při váze 570 kg je prostě radost. Základní modely Extry byly navrženy v roce 1987 a existuje několik typů. Tento stroj létal chvíli Péter Besenyei, dokonce s ním letěl i závod Red Bull Air Race. Tam ale postupem času zcela jasně převzal dominanci Zivko Edge. Motor je Lycoming AEIO-580 EXP. 
Zivko Edge 540 V3

Toto byl EDGE 540 V3, který jsem létal hned po restartu Red Bull Air Race v roce 2014. Stroj šitý na míru přímo, s ním jsem v RBAR vyletěl vůbec první stupně vítězů v seriálu. V tu chvíli to byla poslední vývojová verze Edge.

Výrobce: Zivko Aeronautics, Inc.
Rozpětí: 8,06 m
Výkon: 300 hp
Max. rychlost: 426 km/h

Zlín 143 LSi

Skvělý stroj, který mohu létat díky svému partnerovi firmě Zlín Aircraft. Při velkém časovém vytížení se občas hodí, když nemusím trávit čas v zácpách na zemi, ale dostanu se z jednoho konce republiky na druhý rychle a pohodlně!