Martin-sonka.cz

VÍTĚZSTVÍ V KAZANI!

26. 08. 2018
VÍTĚZSTVÍ V KAZANI!

ŠONKA PO BUDAPEŠTI VYHRÁL I V KAZANI!

Jako den a noc. Tak vypadal pro českého pilota Martina Šonku pátý závod letošního šampionátu Red Bull Air Race v Kazani. V kvalifikaci skončil na dvanáctém místě a nad svými časy pouze kroutil hlavou. V závodě se ale představil úplně jiný Šonka. V prvním kole závodu zaletěl nerychlejší čas, stejně tak ve druhém. Ve finálové čtyřce letěl jako poslední a dokázal to znovu. Po Budapešti tak ovládl druhý závod v řadě a celkově se posunul na druhé místo za vedoucího Američana Gouliena.

Ještě po kvalifikaci mu do zpěvu nebylo. Skončil na chvostu a s časy daleko za těmi nejrychlejšími. Dlouho do noci s týmem bádal nad tím, co je špatně. “Vzhledem k tomu, jak to vypadalo v kvalifikaci, je tohle vítězství neskutečně cenné. Večer jsme několik hodin analyzovali každý detail, dlouho jsme nemohli přijít na to, jak zrychlit. A ta práce se vyplatila, povedlo se nám tu zapeklitou skládačku dát dohromady a na to jsem pyšný,” vysvětloval Šonka.

V prvním kole závodu oslnil nejrychlejším časem ze všech čtrnácti pilotů a přešel přes Španěla Velardeho. Ve druhém kole ho čekal Brit Murphy, i s ním si poradil a dokonce ještě rychlejším časem. Ve finálové čtyřce se pak představil jako poslední a znovu na jeho představení byli soupeři krátcí. “Mám opravdu velkou radost, byl to jeden z nejtěžších závodů jak pro mě osobně, tak pro tým. Pomohly nám jak dobré, tak špatné zkušenosti z předchozích závodů, bylo to opravdu vybojované.”

I když se v celkovém pořadí posunul na druhé místo se stejným bodovým ziskem, jako má Australan Hall a na Gouliena ztráci šest bodů o celkovém vítězství nepřemýšlí. “Tohle teď neřeším. Je před námi další velký úkol a už teď začínáme myslet na závod ve Wiener Neustadtu, kam přijede spousta českých fanoušků. To je pro nás teď meta. Na cokoliv dalšího nemá smysl plýtvat energií.”

Šonku čeká velmi náročný program. Ihned po závodě v Kazani ho čeká Mistrovství Evropy v akrobacii v Jindřichově Hradci, kde obhajuje titul vicemistra v klasické akrobacii a titul ve freestylu. Jakmile skončí akrobatické zápolení, přesune se do Rakouska na poslední letošní závod Red Bull Air Race v Evropě. Druhý český pilot Petr Kopfstein neprošel těsně z prvního kola a skončil devátý.