Martin-sonka.cz

Z JAPONSKA ZNOVU BRONZ!

27. 05. 2018
Z JAPONSKA ZNOVU BRONZ!

ŠONKA V JAPONSKU BRONZOVÝ


Český pilot Martin Šonka si v japonské Čibě doletěl pro třetí místo v závodu světové série Red Bull Air Race. Po technických diskvalifikacích v prvních dvou závodech si tak spravil chuť a v celkovém pořadí poskočil o jednu příčku na čtvrté místo. Nebýt chyby ve finálovém letu, vezl by si domů dokonce druhé místo za vítězným Australanem Hallem.

Šonka potřeboval v Japonsku uspět. V prvních dvou závodech totiž přišel o body kvůli technickým prohřeškům a následným diskvalifikacím. V trénincích létal rychle, kvalifikace už tak vydařená nebyla. V závodě ale dokázal v prvním letu porazit Španěla Velardeho, ve druhém byl pak rychlejší, než Francouz Brageot. Ve finálové čtyřce předvedl znovu velmi rychlý let, chyba v jedné z bran ho stála druhé místo. “Po tom mrzutém začátku sezóny jsme rádi, že jsme na stupních vítězů. Byl to velmi náročný závod a musíme si toho vážit. Na druhou stranu úplně stoprocentně být spokojený také nemohu, protože ve finále přišla chyba a ta nás nějaké body stála,” vysvětloval po doletu Šonka.

Šonka je teď v celkovém pořadí čtvrý, má 19 bodů stejně jako Japonec Muroya, pro kterého domácí závod skončil hned  prvním kole po překročení maximálního povoleného přetížení. V čele šampionátu je Australan Hall, který slaví druhé vítězství v řadě, se stejnými body jako Američan Goulian. Před svými pronásledovateli už mají náskok sedmnácti bodů. “Ten náskok je poměrně velký a nebude jednoduché tyhle rychlíky honit. Dnes jsme ale ukázali, že se jim můžeme rovnat. Cílem pro sezónu je létat konzistentně a nedělat zbytečné chyby, jako jsem třeba právě udělal dnes ve finálové čtyřce. Určitě je budeme chtít prohnat.”

Šampionát se teď z Čiby přesouvá do Budapešti, kde Šonku čeká skoro domácí prostředí. “Už se těšíme. Do Maďarska za námi vždy přijelo mnoho českých fanoušků a co máme zprávy, chystají se i letos. Je to sice odpovědnost a určitý tlak, ale zároveň radost a velká pocta, když vidíte tolik českých vlajek v těch davech. Určitě fandy budeme chtít potěšit dobrým výsledkem. Ještě před závodem nás čeká výměna všech válců v motoru, což by také mělo pomoci, abychom se znovu mohli rvát o stupně vítězů.” Druhý český pilot Petr Kopfstein těsně prohrál souboj v prvním kole s Francouzem Brageotem, kterého pak vyřadil Šonka a skončil devátý.

Závod v Maďarsku se letí 23. a 24. Června.