Martin-sonka.cz

SEZÓNA ZAČÍNÁ, TROŠKU SE PEREME S NOVÝM LETADLEM

08. 03. 2016
SEZÓNA ZAČÍNÁ, TROŠKU SE PEREME S NOVÝM LETADLEM

SEZÓNA ZAČÍNÁ, TROŠKU SE PEREME S NOVÝM LETADLEM 

Už jen den nám zbývá do ostrého startu prvního závodu letošní sezóny Světového šampionátu Red Bull Air Race. Bude to historický moment, protože v Abu Dhabi se v nejvyšší kategorii Masters objeví hned dva češi, já a Petr Kopfstein. Začátek ale zřejmě nebude jednoduchý, hned na začátku nás trochu trápí nový stroj.

Těšili jsme se na začátek sezóny, teď ale náladu nemáme úplně nejlepší. Hned při prvních testech jsme odhalili zásadní nedostatky. Motor se rychle přehřívá a s tím nejde moc dobře závodit. Moc času nezbývá, přesto se pokusíme s tím něco udělat. Možnosti tady na místě jsou ale velmi omezené. Na nový stroj jsme se přitom těšili, je to poslední vývojová verze speciálu přímo pro Air Race a Peter Besenyei s ním odlétal pouhých pět závodů. O některých problémech jsme sice věděli a v zimní přestávce na nich pracovali, jenže hned první zátěžové lety v horkém počasí ukázaly, že je to mnohem závažnější, než se zdálo.

No nic, dopředu nic nezdáváme, ale už teď víme, že budou potřeba velké změny. Pravděpodobně budeme muset dokonce úplně vyměnit velké části oplastování v přední části letadla a to tady na závodech není možné. Budeme se prát ze všech sil o co nejlepší výsledek. Pokud by nám soupeři utekli hned na začátku sezony, bylo by těžké je pak dohnat. Ale jsme nohama na zemi a víme, že s problémy, se kterými se tady potýkáme, moc vysoko mířit nemůžeme. I když vloni jsme v prvních dvou závodech dokonce vůbec nebodovali, ale v těch dalších se rozjeli. Tak uvidíme letos...

Tréninky a testy nám taky zatím narušuje nezvykle velmi špatné počasí. Ve středu nás všechny dokonce uzemnila  a zavřela hangáry bouře, která se zde objevuje jednou za několik let. Vítr o rychlosti 100 km/h vyvracel v centru města stromy, ulice byly zaplaveny vodou, školy byly dokonce úplně zavřené. Počasí se má ale zlepšovat a závod by měl bez problemů proběhnout.