Martin-sonka.cz

PŘÍPRAVA NA DALLAS, FORT WORTH

16. 11. 2018
PŘÍPRAVA NA DALLAS, FORT WORTH

ŠONKA SE V DALLASU PŘIPRAVUJE NA ZÁVOD ROKU

České hvězdy z Dallas Stars na návštěvě v hangáru

Český pilot Martin Šonka se v Dallasu připravuje na rozhodující závod sezóny, ve kterém bude z druhého místa průběžného pořadí útočit na titul mistra světa série Red Bull Air Race. Nečeká ho jednoduchý úkol, Američan Goulian má před ním náskok pěti bodů, Australan Hall je jen o dva body zpět. Přípravy na závod mu zpestřila vzácná návštěva v hangáru, když se za ním přišly podívat české hvězdy NHL z Dallas Stars Radek Faksa, Roman Polák a Martin Hanzal.

Šonka před posledním závodem rozhodně nic nepodcenil. Kromě týdne, kdy si plnil sponzorské povinnosti v Evropě pobýval s týmem v USA téměř měsíc. Téměr celou dobu se pracovalo na letadle a na přípravách na závod. “Nebylo to jen kvůli poslednímu závodu, který je teď samozřejmě nejdůležitější, ale také kvůli příští sezóně. Letadla se totiž po závodě rozeberou a uvidíme je až na startu nové sezóny v Abu Dhabi. Takže v pauze nebude žádný prostor pro úpravy a vylepšení. V Arizoně u našeho mehanika Lance Wintera je stabilně krásné počasí a teplo, takže jsme mohli pracovat. Horší už to ale bylo s přeletem sem do Fort Worthu,” popisuje Šonka. Z Arizony do Dallasu je to sice jeho závodním strojem pár hodin letu, jenže podmínky nebyly zrovna optimální. Když Šonka startoval z Arizony, bylo krásných 25 °C, cestou se ale pořádně ochladilo. “Studená fronta, která přecházela, mi dala pořádně zabrat. V Dallasu bylo dokonce lehce pod nulou a i když jsem byl nabalený, mrznul jsem pořádně. Je to závoďák, není tam žádné topení a hodiny sedíte bez pohybu přikurtovaní k sedačce. Na hotelu jsem se pak musel naložit do horké vany, abych vůbec rozmrznul.”

Počasí se ale i v Dallasu lepší a závodní víkend by měl proběhnout bez problémů. V pátek čekají piloty volné tréninky v trati, v sobotu kvalifikace a v neděli samotný závod. O titul si to v posledním závodě rozdají tři piloti. Čech Šonka, Američan Goulian, Australan Matt Hall. “Je pro mě čest, že s takovými piloty mohu bojovat o titul. Jsou to v letectví velká jména, skvělí piloti. Bude to doufám parádní závod, který si fanoušci užijí. A doufám, že těm českým uděláme radost.” Šonka o titul bojoval i vloni. Přišel o něj až úplně posledním letem sezóny. “Tu zkušenost máme a může nám pomoct. Budeme se ale soustředit pouze na sebe, věřím, že když zaletíme náš optimální výkon, máme velkou šanci uspět. Rozhodně to bude napínavé.”

Radost mu udělala čtvrteční návštěva českých hokejových hvězd z Dallas Stars. Do hangáru přišli na návštěvu Roman Polák, Radek Faksa a dvoumetrový Martin Hanzal, který se dokonce nasoukal k Šonkovi do kokpitu. “Neměl to úplně jednoduché, ale dokázal to,” smál se Šonka. “Vždycky je příjemné, když vás přijde navštívit krajan. Vím, že kluci mají nabitý program, ale jsem rád, že to vyšlo. Snad se jim to líbilo, nabídli nám, že bychom se na oplátku mohli jít mrknout na jejich zápas proti Bostnu, kde hraje Pastrňák s Krejčím. Moc bychom rádi, ale začínají nám tréninky a bude hodně práce. Musíme být připravení, takže nám to asi nevyjde, rozhodně jim ale budu držet palce.”