Martin-sonka.cz

PŘED ZÁVODEM V JAPONSKU

02. 06. 2017
PŘED ZÁVODEM V JAPONSKU

Udržet se nahoře a nedělat chyby, přeje si Šonka před závodem v Japonsku

Dva z osmi závodů jsou minulostí a český pilot ve světovém šampionátu Red Bull Air Race Martin Šonka zatím vede průběžné hodnocení. K dobru má pět bodů na úřadujícího mistra, Němce Matthiase Dolderera a šest na Japonce Yoshihide Muroyu. A především právě Muroya se chystá na své domácí půdě útočit. V závodě, který se poletí o víkendu 3.-4. června v Čibě chce zopakovat své loňské vítězství. 

Martine, San Diego je skoro sedm týdnů za námi a tvé letadlo je v přepravním kontejneru. Jak se mezi závody udržuješ v letecké formě?

Trénoval jsem na své domovské základně akrobacii, to je dobrá příprava i pro závodění. A také jsem byl na několika leteckých show, to je vždycky zábava a také skvělý způsob, jak potkat fanoušky. Jsem jim vděčný za obří podporu, hodně celý náš tým naplňují energií a snad jim za to poděkujeme nějákým parádním výsledkem z Čiby.

S pilotem z Challenger Class Lukem Czepielou si prý mezi závody něco zajímavého prováděl ve Varšavě… 

To je pravda a byla to velká čest. Byl jsem součástí oslav Dne polské vlajky a podlétávali jsme mosty na řece Visle. Všichni piloti v Master Class podlétávají před závodem v Budapešti Řetězový most a je to fantastické, ve Varšavě jsme ale podlétli mosty hned tři a za sebou. To člověk nedělá každý den, byla to skvělá zkušenost!

Je pravda, že jsi závodil i po svých?

Ano a na to jsem také opravdu pyšný. S týmem jsme se účastnili akce Wings for Life World Run, což je charitativní běh pro ty, co běhat nemohou. Je to úžasná charitativní akce s jedinečnou atmosférou. Cílem je vybrat peníze na výzkum léčby poranění míchy a my si běh hrozně užili. Rozhodně příště poběžíme zas.

Teď už ale k závodu v Čibě. Musíš se tam asi hodně těšit, když jsi byl vloni druhý? S Yoshim to bylo drama až do konce a rozhodly zlomky sekundy. 

Vloni to byl v Čibě pro náš tým takřka perfektní závod, byl to jeden z těch, kde všechno klaplo. Mělo to jen jedinou vadu na kráse – Yoshi nás o desetinu porazil. Mrzelo nás to, ale upřímně, vyhrát domácí závod, to je pro pilota něco. A když jsme viděli, jak to Yoshi s fanoušky prožívá, byl to i pro nás silný moment, řekl bych až neopakovatelný zážitek. Ale jednou stačilo a teď by bylo fajn ho porazit [směje se]. Není to ale jen o Yoshim. Víme, že to tu bude velká výzva. V San Diegu jsme viděli, jak těsné to letos v našem šampionátu je. Musíme navázat na uplynulé dva závody a já věřím, že když vše klapne, bude z toho zase dobrý výsledek někde nahoře.