Martin-sonka.cz

POSLEDNÍMU ZÁVODU SEZÓNY NEPŘÁLO POČASÍ, NEDOLÉTALO SE ANI PRVNÍ KOLO

17. 10. 2016
POSLEDNÍMU ZÁVODU SEZÓNY NEPŘÁLO POČASÍ, NEDOLÉTALO SE ANI PRVNÍ KOLO

POSLEDNÍMU ZÁVODU SEZÓNY NEPŘÁLO POČASÍ, NEDOLÉTALO SE ANI PRVNÍ KOLO

Hodně jsme se na něj těšili, ale poslední závod letošní sezóny Red Bull Air Race v Las Vegas musel být nakonec zrušen. Už v trénincích jsme se potýkali s velmi náročnými povětrnostními podmínkami, stále ale vítr nebyl dost silný na to, aby se nemohlo létat. V sobotu a v neděli však ještě zesílil. Nejdříve se  proto zrušila kvalifikace, a nakonec, přes veškerou snahu pořadatelů, i samotný závod.

Je to škoda kvůli fanouškům a všem lidem, kteří vynaložili enormní úsilí, aby se závod uskutečnil. Bohužel příroda byla proti, s tím se nedá nic dělat. Jsme z toho smutní, protože cílem bylo zabojovat o celkové třetí místo v šampionátu. Hned po příjezdu do města hazardu jsme ale zjistili, že na takové plány může rychle zapomenout. Po zpětné analýze dat ze závodu v Ascotu u nás totiž závodní komise odhalila stejný problém, jako při kvalifikaci na Lauzitsringu. Tedy že jsme překročili limit povolených otáček motoru. Dodatečně nás diskvalifikovali a vzali šest bodů. Místo boje o třetí místo jsme tak alespoň chtěli ukázat, že umíme být rychlí a máme na vítězství v závodě. Docela jsme si veřili, těžké podmínky nám sedí. Vyhráli jsme druhý trénink, jenže pak se začalo kazit počasí.

Kvůli větru byla zrušena už kvalifikace a v neděli se nepodařilo odletět ani kompletní první kolo závodu, které by poskytlo neúplné výsledky. Ze čtrnácti pilotů totiž odletělo svůj let pouze jedenáct. Australan Hall kvůli poruše letadla vůbec nestartoval a zbylé dva kvůli silným větrem zdevastovaným pylonům do trati vedení závodu nepustilo. Do té chvíle jsem si sice připsal druhý nejrychlejší čas ze všech, nakonec to ale k ničemu nebylo. Závod se zrušil a v celkovém pořadí sezóny tak bereme až deváté místo. Je to velké zklamání, to bezpochyby. I když jsme měli nové letadlo, na které jsme si zvykali, mířili jsme výš. Bohužel jsme letos posbírali nějak moc penalizací a tím ztratili hodně bodů. Dokázali jsme sice, že jsme rychlí, ale nebyli jsme dostatečně konzistentní a dělali chyby. Určitě si ale vše důkladně projdeme a nabrané zkušenosti nám pomohou dál. Teď už musíme myslet na novou sezónu a pořádně se na ni připravit.