Martin-sonka.cz

PARÁÁDA! VYHRÁLI JSME V ABU DHABI!!

11. 02. 2017
PARÁÁDA! VYHRÁLI JSME V ABU DHABI!!

PARÁDA!! POPRVÉ JSME VYHRÁLI ZÁVOD RED BULL AIR RACE!

 

Neskutečný pocit...Povedlo se mi stát se historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Světového šampionátu Red Bull Air Race. Je to neskutečný pocit, splněný sen. Mám strašně velkou radost i za tým a za fanoušky, kteří nám drželi palce. Těžko teď přesně popsat, co se ve mně odehrává. Zvlášť po loňské sezóně, která se nepovedla. Vykročili jsme správným směrem, dařilo se nám létat konzistentně a hlavně bez chyb. Teď na to hlavně navázat v dalších závodech.

 

Tak letos to v Abu Dhabi vyšlo vše téměř dokonale. Už v tréninku se dařilo, jeden jsme dokonce vyhráli. Na rozdíl od loňské sezóny jsme rychlost potvrdili i v kvalifikaci, kterou jsme nejrychlejším časem ovládli. Tým odvedl skvělou práci, podařilo se nám vše správně nastavit, letadlo bylo rychlé a mě se v trati dařilo vyvarovat se zbytečných chyb. Trošku jsme se obávali, co bude dělat vítr, protože se tady neustále točil, ale i na to jsme se dokázali připravit. Konečně si vše sedlo, jak bychom si představovali.

Jako vítěze kvalifikace mě v prvním kole závodu v souboji čekal Slovinec Podlunšek, který byl v kvalifikačním snažení naopak nejpomalejší. Nakonec jsem mohl letět v klidu, protože soupeř byl diskvalifikován za překročení “Crowd line”, což je bezpečnostní linie, za kterou se letadlo během letu nesmí dostat. Letěl jsem pak na jistotu. Nechtěl jsem udělat chybu. Zároveň jsem ale nemohl letět jako na výlet, protože v osmičce se soupeři určují podle dosaženého času. V dalším kole přiletěl Francouz Ivanoff, znovu se mi ale povedl rychlý let a dvířka do finálové čtyřky se otevřela. I třetí let pak vyšel přesně podle plánu a znovu to bylo hodně rychlé...No a pak jsem se to dozvěděl do sluchátek..Vítězství!!

Všechny lety se mi podařilo zaletět přesně podle plánu. Čistě, bez zbytečných chyb. Letadlo fungovalo skvěle, všechno se zkrátka sešlo dohromady. Mám obrovskou radost. Tým odvedl velmi dobrou práci a nejlepší odměnou je pro nás dnešní výsledek, na který jsme dlouho čekali. Chtěl bych také poděkovat všem fanouškům, kterým jsme vloni zrovna moc radosti nepřinesli.  Oni na nás ale nezanevřeli a doufám, že jsme jim to dnes trochu vynahradili. Zároveň ale víme, že je teprve začátek sezony. Je to snový vstup do ní, ale musíme si přesně říct, proč jsme tady uspěli a navázat na to v další práci.

Petr Kopfstein bohužel nepotvrdil skvělé časy z tréninků a kvalifikace. Do Round of 14 se postavil proti Francouzi Nicolasu Ivanoffovi, který loni závod v Abú Zabí překvapivě vyhrál. Petr do závodu vlétl s velkými ambicemi a dlouho vedl. Než přišla osudná brána, do které se nevešel a za “pylon hit” dostal třísekundovou penalizaci. Ta mu bohužel zavřela cestu do vytouženého Round of 8, a tak Kopfstein odjíždí ze Spojených arabských emirátů bez bodu a s vyhlídkou na další závod ve Spojených státech. Druhé místo nakonec obsadil Španěl Velarde, třetí skončil Pete McLeod z Kanady.

Druhý závod letošního šampionátu se letí v San Diegu 15. a 16. dubna.