Martin-sonka.cz

MÍSTO FINÁLE V CANNES DISKVALIFIKACE

22. 04. 2018
MÍSTO FINÁLE V CANNES DISKVALIFIKACE

ŠONKA V CANNES ZNOVU DISKVALIFIKOVÁN ZA TECHNICKÝ PROBLÉM

Byl to  týden, který českému pilotovi příliš radosti nepřinesl. Nejdříve mu nedorazily nové válce do motoru, v kvalifikaci přesáhl maximální limit přetížení, a když už to vypadalo alespoň na povedený závod, technický ředitel mu před finálovým letem oznámil, že ve druhém letu přesáhl limit povolených otáček o dvě sekundy déle, než je povoleno a je tedy diskvalifikován. Martin Šonka tak při premiéře v Cannes skončil osmý, celkově klesnul po dvou závodech na páté místo.

Závod začal pro českého pilota dobře. Prvním letem nezaletěl sice úplně nejrychlejší čas, ale letěl čistě bez penalizací. “Měl jsem malou náletovou rychlost, protože systém organizátora, který máme naistalovaný v letadle, neukazoval správně. Reálně jsme tak letěli pomaleji, než ukazovala data.” Američan Chambliss sice vletěl do trati rychleji, v jejím průběhu ale ztrácel. I bez dvouvteřinové penalizace by ho nakonec Šonka stejně těsně porazil.

Ve druhém kole závodu se český pilot střetl s nejrychlejším z prvního kola, dalším Američanem Goulianem. A znovu svého soupeře porazil. Jenže ve chvíli, když se chystal na finále, přišel technický ředitel závodu Jim Reed a Šonku poslal do hangáru za překročení maximálních povolených otáček motoru. “Potom co se podařilo vyřešit jeden problém, přišel hned druhý. Stáhli jsme data a zjistili, že jsme překročili maximální povolené otáčky o dvě sekundy déle, než je povoleno. Je to znovu technická závada, podruhé v řadě a stojí nás hodně bodů. To se prostě nesmí stávat. Je těžké vůbec popsat zklamání. Sice to ke sportu patří, ale už je toho nějak moc.”

Nepříjemné je to o to víc, že Šonka se svým týmem nebudou mít příliš velký prostor na to chybu odstranit. “ Teď rozebíráme letadlo, další závod se letí v Japonsku. Létat se tam bude jen tři dny, žádné testovací lety, nic. Bude tedy minimum času vše odladit. Navíc válce, které jsme chtěli měnit tady ve Francii, stále nemáme a nebudeme je mít tedy ani na další závod. Je to velmi nepříjemný start do sezony, ale máme před sebou šest závodů a musíme zvednout hlavu. A hlavně udělat vše, aby se podobné věci už neopakovaly.”

Premiéru v air race v Cannes nakonec ovládl Australan Hall před Němcem Doldererem a právě Američanem Goulianem. Petr Kopfstein byl znovu devátý. Šampionát se teď stěhuje do Japonska, závodit se bude 26. a 27. května v Čibě.