Martin-sonka.cz

JE TO TAM! PORTO VÍTĚZNÉ!!!

04. 09. 2017
JE TO TAM! PORTO VÍTĚZNÉ!!!

JE TO TAM! PORTO VÍTĚZNÉ!!!

Český pilot Martin Šonka vyhrál šestý závod světového šampionátu Red Bull Air Race v Portu. Díky vítězství se také vrátil dva závody před koncem do čela celkového pořadí. “Mám ohromnou radost. Po kvalifikaci jsem trochu znejistěl, protože se mi nepodařilo zaletět to, co jsem chtěl, ale v závodě šlo vše skvěle. Díky moc celému týmu, teď bude čas to trochu oslavit a odpočinout si. Už za čtrnáct dní se ale letí další závod v Německu a my se na něj musíme ce nejlépe připravit. Přijede hodně českých fanoušků a nechceme je zklamat.”

Do Porta dorazil air race naposledy v roce 2009 a vždy se tu těšil velké popularitě. Ani teď místní fanoušci nezklamali, když organizátor vyhlásil, že závod sledovalo přes šest set tisíc lidí. “Vyhrát právě tady je něco neskutečného, dokonce s námi dělali oslavné kolečko na lodi, objížděli jsme všechny břehy, kde byly pořád davy lidí a všichni nám tleskali. A když vám pak hraje před tolika lidmi česká hymna, to je opravdu nádherný pocit.”

Šonka v prvním kole postoupil přes Francouze Levota, kterému se podařilo sestřelit pylon až v cílové bráně a tím pádem dostal penalizaci tří vteřin. Šonkův čas by však byl stejně rychlejší. V osmičce pak Šonka narazil na jednoho z nejtěžších soupeřů, Japonce Murroyu, který měl v celkovém hodnocení šampionátu stejně bodů. “To byl opravdu těžký souboj, Yoshi je neskutečně rychlý, pomohl nám trochu ale chybou, když překročil maximální vstupní rychlost a dostal vteřinu penalizaci. Věděl jsem, že nemusím tolik tlačit na pilu, ale zas to nemohlo být úplně pomalé.” Šonka se tak počtvrté letos dostal do Final 4 a mohl bojovat o stupně vítězů.

A právě na finále si schoval svůj nejlepší let. “Ten let byl hodně rychlý, povedl se mi jak jsem chtěl a vyvinul jsem tím tlak na soupeře. Pete McLeod byl sice desetinu od nás, bylo to těsné. Ale nakonec to dobře dopadlo a slavíme vítězství. Teď to oslavíme a v týdnu se začneme připravovat na další závod v Německu.”

Kalendář zbývajících závodů

16. a 17. září Lausitz

14. a 15. října Indianapolis