Martin-sonka.cz

INDIANAPOLIS: DESÁTÉ MÍSTO A ZKLAMÁNÍ

07. 10. 2018
INDIANAPOLIS: DESÁTÉ MÍSTO A ZKLAMÁNÍ

ZÁVOD V INDIANAPOLIS KONČÍ ZKLAMÁNÍM

Martin Šonka v předposledním závodě sezóny šampionátu Red Bull Air Race nenavázal na vítěznou kvalifikaci a vypadl hned v prvním kole závodu po souboji s Američanem Chamblissem. Šonka zaostal daleko za svým kvalifikačním časem a v závodě obsadil až desátou příčku. V boji o titul je to pro Šonku velká komplikace, díky vítězství v závodě ho totiž v celkovém pořadí předstihl Američan Goulian, Australan Hall se po šestém místě přiblížil na pouhé dva body.

Čtyři vítězství v řadě v historii air race nikdo nezískal a ani český pilot nebude tím, kdo by tento fakt změnil. Po třech vítězných závodech za sebou přijel do Indianapolis s šestibodovým náskokem v čele průběžného pořadí a za určitých okolností už mohl slavit titul. Nakonec pro něj ale závod skončil velkým zklamáním, když nepřešel v prvním kole přes Američana Chamblisse. “Ještě nevíme úplně přesně, proč to neletělo, ale vypadá to na špatné nastavení směsi paliva motoru, což znamená, že motor neměl optimální výkon. Musíme stáhnout všechna data a ještě to detailně projít. Letěl jsem  víceméně jak jsem si naplánoval, ale bylo to pomalé. Letadlo nám zkrátka neletělo tak, jako včera při kvalifikaci,” vysvětloval Šonka o více než jeden a půl sekundy horší čas.

Ze závodu si tak odváží jen jediný bod. O naději na titul sice nepřišel, ale ví, že to teď bude hodně těžké. “Nedá se nic dělat, bohužel není každý den posvícení. Dnes se nám závod zkrátka nevydařil a Mike Goulian vede o pět bodů, ale my rozhodně nic nevzdáváme. Na tomhle sportu je krásné, že se v něm může stát absolutně cokoliv. I když teď ztrácíme, věřím, že v posledním závodě v Dallasu můžeme vyhrát a uvidíme, co se stane pak. Mike bude teď ten, kdo bude pod tlakem, navíc hned za námi je Matt Hall, se kterým se také musí počítat.” Poslední závod se letí 17. a 18.listopadu v Dallasu. Šonka s týmem zůstává v USA a hodlá se věnovat práci na letadle. “Čekají nás nějaké úpravy a testování, hned po finálovém závodě se totiž letadla zabalí do boxů a jedou lodí do Abu Dhabi na první zastávku příštího ročníku. Teď je tedy jediná možnost, kdy se na letadle dá pracovat. Určitě také doufáme, že nám úpravy pomohou v tom posledním závodě, takže přijedeme připravení,” uzavírá Šonka.