Martin-sonka.cz

DISKVALIFIKACE VE FINÁLOVÉ ČTYŘCE, MÍSTO TŘETÍHO MÍSTA V ABU DHABI ČTVRTÉ

04. 02. 2018
DISKVALIFIKACE VE FINÁLOVÉ ČTYŘCE, MÍSTO TŘETÍHO MÍSTA V ABU DHABI ČTVRTÉ

Martin Šonka skončil v úvodním závodu nové sezóny Mistrovství světa Red Bull Air Race nakonec až na čtvrtém místě. Ve finále sice nejdříve nestačil pouze na vítězného Američana Gouliena a druhého Japonce Muroyu, nicméně jeho letadlo poté neprošlo technickou kontrolou, když bylo zjištěno špatné nastavení předstihu u jeho stroje. Dle pravidel tak přišla diskvalifikace z posledního letu. Místo devíti bodů tak z prvního závodu odvezl o dva méně.

Byl to pro něj šok. Zrovna hovořil na tiskové konferenci po závodě, když technický ředitel Jim Reed v hangáru jeho týmu prováděl technickou kontrolu. A bohužel zjistil, že nastavení časování magnet Šonkova stroje není v pořádku. “Máme limit, který je 25 stupňů, nastavení magnet u jejich týmu bylo 28 stupňů, což zvyšuje výkon motoru,” znělo jeho vyjádření. To ale není tak úplně přesné a český pilot na to chtěl zareagovat. “Nelze jen tak říci, že to zvyšuje výkon motoru, protože záleží ještě na mnoha dalších nastaveních. Větší předstih způsobí větší přehřívání motoru a tedy i ztrátu výkonu. Navíc na jednom magnetu byl úhel nastavení jiný než na druhém, takže ani nebyla nastavena synchronně. Každé se během testovacích letů a přeletů po sezóně pohnulo jinak a to rozhodně výkon nepřidá, naopak. Vůbec jsme s výkonností letadla v Abu Dhabi nebyli spokojeni. Bylo prostě vidět, že nám to neletí. Mrzí mě, že si dokonce někdo myslí, že jsme to tak nastavili úmyslně. To je samozřejmě nesmysl, nikdo se magnet nedotkl od poslední kontroly. Ke všemu je to první věc, která se po závodě kontroluje.” reagoval Šonka.

V jeho týmu také kroutili hlavou nad tím, jak se taková věc může stát. “Bezesporu je chyba, že jsme na to nepřišli sami a nebylo to před závodem zkontrolováno. Za celou dobu co závodíme se nám ale nic podobného nestalo. Po každém loňském závodě jsme prohlídkou prošli a na magneta nikdo nesahal, což viděla a také uznala i technická komise. Navíc jsou tam značky, na kterých by to bylo vidět. Nevěděli jsme, že je něco takového vůbec možné a že se to samo může pohnout. Je to hořké ponaučení, nicméně nezbývá, než to spolknout. Je to věc, kterou jsme si prostě měli zkontrolovat, ale v záplavě jiných problemů se tak nestalo. Chyba, která nás podle pravidel stála dva body.”