Martin-sonka.cz

DALŠÍ BOJ O TITUL PŘED NÁMI, ČEKÁ NÁS POSLEDNÍ RED BULL AIR RACE

04. 09. 2019
DALŠÍ BOJ O TITUL PŘED NÁMI, ČEKÁ NÁS POSLEDNÍ RED BULL AIR RACE

ŠONKU ČEKÁ V JAPONSKU BOJ O DALŠÍ TITUL MISTRA SVĚTA RED BULL AIR RACE

Českého pilota Martina Šonku čeká o víkendu vrchol sezóny. Sotva se vrátil z Mistrovství světa v akrobacii, kde získal bronz v disciplíně freestyle, už seděl v letadle do Japonska, kde se v sobotu a v neděli odehraje poslední dějství seriálu Red Bull Air Race před jeho ukončením. Třetí rok v řadě bude Šonka v posledním závodě sezony bojovat o titul. Tentokrát ale poprvé v roli obhájce.

Když se zeptáte, zda u něj převládá nostalgická nálada z posledního závodu air race, nebo odhodlání bojovat o titul, bez váhání řekne, že rozhodně to druhé. “Jednoznačně! Na sentiment bude dost času po závodě a je jasné, že až budeme naposledy tlačit letadlo do hangáru, ty pocity přijdou. Samozřejmě bude hodně záležet na výsledku, podle něj bude nálada v týmu vypadat.” V celkovém pořadí šampionátu je stále ještě pět pilotů, kteří mohou na titul dosáhnout. Šonka má nejvýhodnější pozici, rozdíly ale při bodovém systému šampionátu, kdy za vítězství v kvalifikaci jsou tři body a za výhru v závodě dvacetpět, nejsou velké. “Je to otevřené, už jsme si tím v minulosti prošli s hořkou i sladkou tečkou. Ty zkušenosti nám teď mohou pomoci. Faktorů, které budou rozhodovat, je hodně. Klíč je jednoznačně v hlavě, nicméně velkou roli může hrát třeba i počasí a okamžité podmínky v trati, které se pro každého pilota a jeho let mohou měnit. Musíme se skvěle připravit na různé scénáře a soustředit se pouze na sebe. Cokoli jiného je jen ztráta energie a zbytečné rozptylování.”

Šonka se v létě nezastavil. Po předposledním závodu air race na Balatonu ho čekala tvrdá příprava na světový šampionát v akrobacii, a následně pak samotné velmi náročné čtrnáctidenní klání v Mekce létání ve Francii, kde vybojoval ve velké konkurenci bronz v nejvyšší kategorii unlimited v disciplíně freestyle. “Z medaile mám radost, konkurence byla obrovská a nebylo to vůbec jednoduché. Nějaké chybičky sice přišly, ale to je zase zkušenost a poučení pro příště.” Během následujích 48 hodin od ukončení soutěže ho pak čekal přelet akrobatickým speciálem domů do Česka, zmeškat nechtěl první den dcerky ve škole a pak už rychle na letadlo směr Japonsko. “Bylo to trochu hektické, ale všechno jsem zvládnul a teď už se mohu soustředit jen na závod tady v Japonsku. Tým přiletěl už s předstihem, aby připravil letadlo, takže vše je, jak má. V klidu se tak můžeme soustředit na přípravu,” uzavírá Šonka.

V sobotu 7.září se letí kvalifikace, v neděli 8.září pak samotný závod. Šonka vede šampionát o čtyři body před Australanem Hallem, třetí je s odstupem deseti bodů Japonec Muroya. Šanci získat titul stále mají i čtvrtý Angličan Murphy a pátý Američan Goulian.