Martin-sonka.cz

ČESKÉ STUPNĚ VÍTĚZŮ V JAPONSKU!

04. 06. 2017
ČESKÉ STUPNĚ VÍTĚZŮ V JAPONSKU!

ÚŽASNÝ ZÁVOD PRO ČESKÉ BARVY, ŠONKA I KOPFSTEIN NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ!

České piloty ve světovém šampionátu Red Bull Air Race si v Japonsku budou určitě dobře pamatovat. V loňském roce tu Šonka získal stříbro, letos do Česka putuje rovnou stříbro i bronz. Martin Šonka se chybou ve finálovém letu připravil o jasné vítězství a nakonec skončil třetí, své první stupně vítězů a druhé místo v závodě si vychutnal Petr Kopfstein. Vyhrál domácí pilot Yoshihide Muroya.

Šonka v Japonské Čibě létal po celou dobu velmi rychle. Po vyhraném tréninku a rekordu trati to potvrdil i třetím místem v kvalifikaci. V samotném závodě si nejprve v prvním kole poradil s Francouzem Brageotem, ve druhém pak v těsném souboji porazil Američana Gouliena. “ Oba časy se mi podařilo stlačit pod padesát pět sekund, což se myslím nikomu jinému nepovedlo.  Mike Goulien na nás sice hodně tlačil, ale věděl jsem, že když neudělám chybu, mělo by to stačit.”

Jediná chyba, které se Šonka v závodě dopustil, nakonec přišla až ve finálovém letu. V jedné z bran nesrovnal správně křídla do horizontální polohy a přišla dvousekundová penalizace. To znamenalo konec nadějí na vítězství. “Chtěli jsme tu Yoshimu vrátit loňskou porážku a bývalo by to i vyšlo, kdybych neudělal tu chybu. Čas jsme měli o půl sekundy rychlejší a bohatě by to stačilo, ale bohužel jsem v jedné bráně začal zatáčet o něco dříve. To mě strašně mrzí, protože jsme měli na to tady vyhrát. Tým fungoval, letadlo bylo připravené skvěle. Na druhou stranu mám ze třetího místa radost. Sice jsme přišli o celkové vedení, máme ale stejně bodů jako první Yoshi Muroya. Je to sice stále ještě začátek sezóny, ale je příjemné držet se nahoře.”

Druhý český pilot Petr Kopfstein v Japonsku dosáhl na své první stupně vítězů v kategorii Masters, když skončil druhý. “Je to neskutečná věc, kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že na stuních vítězů v závodě Red Bull Air Race budou někdy stát dva Češi! Petrovi patří velká gratulace. Vůbec to byl úžasný závod. Fanoušci tady byli znovu neskuteční, celkem jich za víkend přišlo 90.000, což je ohromné číslo. A snad tenhle výsledek pomůže tomu, že nějací fanoušci Red Bull Air Race přibudou i v Česku,” uzavírá Šonka.

V celkovém pořadí šampionátu tedy patří Šonkovi druhá příčka se stejným počtem bodů, jako má Japonec Muroya na prvním místě. Petr Kopfstein je čtvrtý. Další závod se letí 1. a 2. července v Budapešti.