Martin-sonka.cz

BOJOVALI JSME DO KONCE, TITUL UNIKL

16. 10. 2017
BOJOVALI JSME DO KONCE, TITUL UNIKL

ŠONKA BOJOVAL AŽ DO KONCE, TITUL MU ALE NAKONEC TĚSNĚ UNIKL

Martin Šonka svůj boj o titul Mistra světa v Red Bull Air Race do šťastného konce nedotáhl. Ve finálové čtyřce v posledním větrném závodu sezóny totiž skončil čtvrtý a nestačil tak na vítězného Japonce Muroju, který díky prvnímu místu v Indianapolis předstihl Šonku v celkovém hodnocení šampionátu o čtyři body. 

Pro Šonku začal závod soubojem právě s Murojou. Ten sice udělal chybu, dostal penalizaci dvou sekund, Šonka ale jeho zaváhaní nevyužil a třísekundovou penalizací za poražený pylon souboj prohrál. Mohl tak už jen čekat, jestli dál nepůjde díky solidnímu času jako nejrychlejší z poražených. A tak se také stalo. “Skoro celý let jsem letěl pěkně, v jedné kombinaci bran jsem si ale až moc nadletěl, abych byl rychlejší a vítr mě shodil na pylon. Byla to chyba, nevěřil jsem, že s pylon hitem postoupíme, ale naštěstí to vyšlo. “

Pro Šonku tak boj o titul pokračoval dál. Ve druhém kole měl za soupeře v trénincích nejrychlejšího Australana Halla. “Na Matta jsem si věřil, povedl se mi rychlý čistý let. Na výsledném čase to bylo vidět a postoupili jsme do finále. Bohužel nám ale už před osmičkou odešla sonda, podle které nastavuji motor. Vyměnit už nešla, takže jsem osmičku i finálovou čtyřku nastavoval jen tak podle citu, což je velmi těžké.” To co se českému pilotovi povedlo v osmičce, už se ale nepovedlo ve finále. Letadlo neletělo, Šonkovi navíc let nevyšel podle představ. “Bohužel motor nešel nastavit úplně ideálně a bylo to znát. V prvním vertikálním manévru jsem také udělal chybu a když se to sečetlo, byl z toho pomalý čas a ztracené naděje na titul,” smutnil český pilot.

“Určitě to bude nějakou dobu bolet. Bylo to blízko. Na druhou stranu jsme opravdu bojovali do konce, do posledního možného letu. Je třeba sportovně poblahopřát Jošimu k titulu, ve finále zaletěl neuvěřitelný čas. Ale samozřejmě nás to mrzí, celou sezónu celý tým pracoval velmi tvrdě. Byla opravdu velmi náročná a vyčerpávající, už se těším, až si budu moct trochu odpočinout. A těšíme se na příští rok, budeme se muset dobře připravit a zkusit to znovu.”