Martin-sonka.cz

V JAPONSKU POTŘEBUJEME USPĚT

25. 05. 2018
V JAPONSKU POTŘEBUJEME USPĚT

V JAPONSKU CHCEME NAPRAVIT TECHNICKÁ ZAVÁHÁNÍ Z ÚVODU SEZÓNY

Český pilot Martin Šonka se v Japonsku chystá napravit technická zaváhání z úvodních dvou závodů šampionátu Red Bull Air Race v Cannes a Abu Dhabi. V zemi vycházejícího slunce se mu zatím dařilo, v posledních dvou sezónách tu pokaždé vystoupil na stupně vítězů. A rád by sérii prodloužil.

V Abu Dhabi to byl rozhozený předstih, v Cannes pak překročení povolených otáček. Dvě technické chyby, za které v obou případech přišla diskvalifikace z finálové čtyřky, už ho stály hodně bodů. V nabité konkurenci, kde rozhoduje každý bod, jsou to hodně bolestivé ztráty. A hlavně zbytečné. “Vydýchávalo se to těžko. Soupeřům jsme vastními chybami doslova darovali spoustu bodů a místo toho, abychom se rvali o umístění na stupních vítězů, z toho byla dvakrát diskvalifikace. Přitom jsme pokáždé létali rychle a konzistentně, což je klíčem k úspěchu. O to více to bylo frustrující,” vysvětluje Šonka.

Air race jako sport se velmi rychle vyvíjí a s tím rostou i nároky na piloty a samozřejmě také na techniku. Systémy závodních strojů jsou čím dál složitější a tedy náchylnější k selhání. “To je sice pravda, ale jsou zkrátka věci, které se pohlídat dají a ty musíme mít absolutně pod kontrolou. Tím ostatním, na co vliv nemáme, moc nemá smysl se zabývat. Také doufáme, že už jsme si černého Petra vybrali a závady se nám budou vyhýbat. Potřebujeme tady uspět, aby nám soupeři už dál neutíkali.”

V Japonsku se air race těší obrovské popularitě. Na závody bývá vyprodáno, organizátor dokonce spočítal, že během tří sezón navštívilo tuhle spektakulární podívanou více než třista tisíc lidí.  Fanoušci postávají hodiny u hotelu, aby se jim piloti podepsali a udělali si s nimi oblíbené selfie. “Je to až neuvěřitelné, nevím jestli si berou dovolenou, nebo jak to dělají. Někteří tu stojí celý týden od rána do večera a neustále jsou ve střehu. Pořád nám mávají, fotí se s námi, je to úžasné. Navíc tu Yoshi, jejich domácí pilot, už dvakrát vyhrál, což nárůstu oblíbenosti hodně pomohlo. Vůbec bych se ale nezlobil, kdybychom jim tentokrát radost trochu zkazily. Už vloni jsme tu měli vyhrát, udělal jsem ale chybu a penalizace nás stála vítězství,” připomíná Šonka, který je zatím v celkovém pořadí šampionátu pátý.

Kvalifikace se letí v sobotu, závod je na program v neděli.