Martin-sonka.cz

TŘETÍ V ŘADĚ MISTREM EVROPY VE FREESTYLU!

08. 09. 2018
TŘETÍ V ŘADĚ MISTREM EVROPY VE FREESTYLU!

POTŘETÍ V ŘADĚ MISTREM EVROPY VE FREESTYLU

I přes minimum času na přípravu a trénink dokázal český pilot Martin Šonka na evropském šampionátu v akrobacii, který se konal v Jindřichově Hradci, obhájit v kategorii unlimited titul mistra Evropy v jeho nejoblíbenější disciplíně freestyle. Tuto soutěž tak ovládl už potřetí v řadě! V klasické akrobacii pak skončil v konkurenci necelých čtyř desítek nejlepších pilotů starého kontinentu na šestém místě.

Před šampionátem nechtěl odhadovat, co od několikadenního zápolení čekat. Při tréninku na šampionát mu nejdříve během letu prasknul válec v motoru a než dorazil nový z Ameriky, přišel o týden nejdůležitějšího tréninku. Následoval vítězný závod Red Bull Air Race v Kazani a jen co se z něj vrátil, Mistrovství Evropy startovalo. “Musím říct, že to je pár posledních týdnů opravdu náročné. Navíc to nekončí, protože už příští týden nás čeká další air race. Trénink akrobacie byl z různých důvodů hodně omezený a mám velkou radost jak to dopadlo. Nejen z titulu ve freestylu, který mám strašně rád, ale i šesté místo v klasice za daných podmínek není vůbec špatné. Samozřejmě dokázal bych si představit i lepší umístění, ale když uvážím okolnosti, odpovídá to,” vysvětloval Šonka.

V Jindřichově Hradci se dlouho kvůli špatnému počasí nelétalo. V průběhu týdne se ale situace zlepšila a evropská špička mohla do vzduchu. “Vypadalo to, že odlétáme kopletní program, ale nejen dnes se kvůli nízké oblačnosti poslední sestavy rušili. Což je škoda, protože jsem přišel o možnost zkusit umístění vylepšit. Ale nedá se nic dělat, ve freestylu jsem si spravil chuť,”říká se spokojeným úsměvem Šonka. V disciplíně freestyle mají piloti omezený čas, ve kterém ukáží to nejlepší, co ve vzduchu se svým strojem dokáží. “Povedlo se mi zaletět sestavu jak jsem chtěl, i když malou chybičku jsem na začátku udělal. Jsem ale rád, že to nakonec vyšlo i kvůli fanouškům, kteří dnes dorazili. Navíc vyhrát titul třikrát v řadě a obhájit ho na domácí půdě je prostě něco speciálního.” Na odpočinek bude mít Šonka pouze jediný den, už v pondělí totiž se svým týmem vyrazí do Wiener Neustadtu na poslední Evropskou zastávku letošního ročníku série Red Bull Air Race. “Je to opravdu náročné, není moc času se zastavit a vydechnout, nabrat síly. Ale tak to je a musím se s tím vyrovnat. Uděláme s týmem vše proto, abychom na závod příští víkend byli připraveni co nejlépe. Určitě dorazí spousta českých fanoušků a bylo by krásné je potěšit nějakým pěkný výsledkem.”