06 Dec 2015

Šonka veze z World Air Games stříbro z freestylu

Letecká Akrobacie 2 Comments

Martin Šonka si na konci letošní sezony nadělil hezký vánoční dárek. Ve slunečné Dubaji vybojoval pro Česko stříbrnou medaili z World Air Games.

Dubaj (UAE) – Byla to úspěšná sezóna, ale také hodně dlouhá. Celkové čtvrté místo v Red Bull Air Race, stříbro z Mistrovství světa v akrobacii v kategorii freestyle, titul Mistra republiky a navrch ještě další stříbro ze Wolrd Air Games. Teď už se však český pilot Martin Šonka nemůže dočkat, až si trochu odpočine.

Do Dubaje vyrážel se smíšenými pocity. Věděl, že nebude mít k dispozici své letadlo a musel létat na půjčeném, které je jinak nastavené. Proto si nedával moc vysoké cíle. “Musím se přiznat, že moc energie už ve mě nezbylo. Navíc od srpna jsem akrobacii vzhledem k vytížení neměl šanci trénovat, takže jsem jel závodit s pokorou, nevěděl jsem, co mohu očekávat. Ještě k tomu jsem z logistických důvodů létal na cizím letadle, které se jinak ovládá, jinak reaguje.” popisuje poslední závody sezony Šonka. “V klasické akrobacii jsem udělal pár chyb, v mém oblíbeném freestylu jsem si to vynahradil druhým místem. V celkovém hodnocení všech kategorií to bylo nakonec čvrté místo. Takže nedá se říci, že bych byl nespokojený.”
Read more

25 Nov 2015

Fanshop

Ostatní 1 Comment

Mikiny Racing Team 8 právě v prodeji, objednat můžete zde

19 Oct 2015

Světový bronz nakonec Šonkovi utekl

Las Vegas, Red Bull Air Race 3 Comments

Český pilot Martin Šonka má za sebou zatím nejlepší sezónu ve Světové sérii Red Bull Air Race. Až do posledního závodu bojoval o třetí příčku v celkovém hodnocení šampionátu. Nakonec ale Rakušana Archa, na kterého ztrácel před světovým finále v Las Vegas dva body, nepřekonal. Za osmé místo získal jediný bod a celkově tak skončil čvrtý.

Las Vegas(USA) – Kdyby se ho někdo zeptal před sezónou, možná by posun o čtyři příčky vzhůru oproti loňsku bral. Ale s tím na něj teď nechoďte. V prvním kole totiž nejdříve v souboji porazil Američana Chamblisse. V osmičce nejlepších pak dokonce zaletěl jeden z nejrychlejších časů nad Las Vegas Motor Speedway, jenže po připočtení pětisekundové penalizace za trefený pylon a nesprávný průlet jednou se mu sen o celkovém třetím místě ve třetí sezóně v sérii rozplynul. “Když jsem přistál, byl jsem strašně naštvaný, protože takhle rychle jsme tady ještě neletěli. A nebýt chyb, byli jsme ve finále a celkově to na bednu mohlo vyjít. Sami jsme se o to chybami připravili a to je něco, co nedokážu jen tak zkousnout,” popisuje Šonka.” “Chvíli mě to bude mrzet, ale pak snad převládne radost z naší zatím nejlepší sezóny. Během letošního roku jsme zažili spoustu nádherných momentů a celkové čtvrté místo v konkurenci dalších 13 světových elitních pilotů, to je skvělá věc.”
Read more

18 Oct 2015

Musíme přidat…

Las Vegas, Red Bull Air Race No Comments

Šonku čeká po kvalifikaci na poslední závod Světové série Red Bull Air Race v Las Vegas těžký boj. Sám ví, že po osmém místě bude muset přidat. “Dnes jsem v určitých částech tratě získával, v manévrech při vysokém přetížení jsem hodně ztrácel. Musíme přijít na to proč a polepšit se. Jiná cesta k celkovému třetímu místu nevede,” říká odhodlaně český pilot.

Las Vegas(USA) – Bude to boj, lepší karty v rukou totiž drží Šonkovi soupeři. Ten už ale v sezóně několik podobných situací zažil a dokázal si poradit. Teď se opakuje stejný scénář z předchozího závodu v Dallasu. Osmá příčka v kvalifikaci a následně souboj s domácím hrdinou Kirbym Chamblissem. Toho přišla do jeho hangáru podpořit dokonce i lyžařská celebrita a olympijská vítězka Lindsey Vonnová!
Read more

15 Oct 2015

Bitva o celkové třetí místo začíná

Las Vegas, Red Bull Air Race 1 Comment

Když na začátku sezóny říkal, že by rád v celkovém pořadí skončil mezi prvními třemi, mnozí na něj nevěřícně zírali. Jenže český pilot Martin Šonka ukázal, že dokáže bojovat s těmi nejlepšími a před posledním závodem sezony Světové série Red Bull Air Race v Las Vegas ztrácí na třetí místo pouhé dva body. “Chceme to dotáhnout na celkové pódium a budeme bojovat. Nečeká nás ale nic jednoduchého. Před námi je superrychlý Rakušan Arch a na třetí místo stále ještě může dosáhnout pět pilotů,” upozorůje na velkou výzvu Šonka.

Las Vegas(USA) – Během sedmi předešlých závodů Šonka posbíral 28 bodů, což je už teď jeho nejúspěšnější sezóna v Red Bull Air Race. Jednou byl druhý, jednou třetí a dvakrát zůstal těsně pod stupni vítězů čtvrtý. Rád by ale skvělou sezonu ještě vylepšil. “Na začátku jsme si dali jasný cíl, a celý rok jsme tvrdě pracovali, abychom ho splnili. První dva závody nám nevyšly. Další dva nás vrátily do hry a i s dalšími závody můžeme být celkově spokojeni, i když třeba v Ascotu jsme udělali chybu a přišli tak o body, které by se nám teď hodily,” rekapituluje Šonka.
Read more