16 Čec 2014

Finálový závod bude v Rakousku

Red Bull Air Race No Comments

Finále sezóny 2014 světového šampionátu Red Bull Air Race se uskuteční na závodním okruhu formule 1 Red Bull Ring v rakouském Spielbergu, a to o víkendu 25 a 26 října. Štýrsko tak zažije finálový závod sezóny leteckého sportu na okruhu F1.  

Před jedenácti lety začala série svým historicky prvním závodem v Zeltwegu. Jako náhradní řešení za zrušený závod v Číně se Red Bull Air Race vrací na místo svého zrození.

“Je skutečně skvělé, že ukončení sezóny 2014 proběhne v Rakousku,” říká pilot Hannes Arch, rakušan, který zatím vede v průběžném hodnocení světového šampionátu o prsa před obhájcem titulu Paulem Bonhommem z Británie, Petem McLeodem z Kanady a dalším britem Nigelem Lambem. “Tenhle kout světa létání miluje. Již v dubnu jsme v Rovinj viděli, kolik fanoušků tato sportovní disciplína má. A pro mě by to bylo splnění snu, kdyby se mi podařilo vyhrát závod či dokonce celé mistrovství před domácím publikem,” dodal Arch.

Read more

01 Čec 2014

Car Jump Video

Airshow, Video 1 Comment

Byl to pohled, na který jako pilot rozhodně není zvyklý. Martin si ve Finsku vyzkoušel, jaké je to podletět skákající auto. S řidičem Markem Rejmanem provedli něco, co diváci ještě neviděli.

Když Martin létá závody Red Bull Air Race, proplétá se mezi pylony, které mu ani v případě zásahu neublíží. Pouze se vyfouknou. Jenže tady musel letět ani ne dva metry nad zemí rychlostí 180 km/h a trefit se do mezery mezi odrazovou a dopadovou rampou. Asi není potřeba zdůrazňovat, že kovová konstrukce vážící skoro tunu, by se po kontaktu s křídlem letadla rozhodně nevyfoukla. 
Read more

18 Kvě 2014

Bojovník Šonka v Malajsii šestý

Putrajaya, Red Bull Air Race 1 Comment

PUTRAJAYA – Ani problémy s motorem, ani poslední místo v kvalifikaci nezabránily Martinovi Šonkovi v tom, aby v samotném závodě pořádně proháněl absolutní špičku. Nakonec ho od postupu do finálové čtyřky dělilo jen o malinko více než pouhé dvě desetiny sekundy! V Malajsii nakonec skončil šestý a na stejném místě je díky dalším třem bodům v celkovém pořadí šampionátu Red Bull Air Race World Championship.

Šonka si zaslouží ocenění skokan dne. Po posledním místu v kvalifikaci už to dokonce vypadalo, že bude mít technik noční a bude se muset měnit část motoru. Vše se naštěstí podařilo vyřešit, vůbec ale nebylo jasné, jak letadlo poletí. “Byla to velká nejistota, celý kvalifikační den jsme zpomalovali a nemohli jsme přijít na to, proč. Dnešní ranní bouřka jakoby nás nastartovala. Hned první let mi vyšel a dostal jsem se na čas mezi osm nejlepších,” popisuje český pilot.

Read more

17 Kvě 2014

Zase ten Hannes!

Putrajaya, Red Bull Air Race No Comments

PUTRAJAYA- Zatímco jeden má plnou hlavu starostí, jak probudit k životu letadlo, druhý slaví. Martin Šonka se vinou technických potíží protrápil kvalifikací, skončil poslední a ve vyřazovacích bojích ho čeká suverénní Rakušan Hannes Arch. To Petr Kopfstein zažívá úplně jiné pocity. V závodě nováčků Challenger Cupu slaví skvělé druhé místo!

 První ranní trénink Šonkovi ještě vyšel. Jen drobná chybička kazila dobrý pocit z rychlého času. Jenže pak přišla kvalifikace a letadlo začalo zpomalovat.  “Nechci to svádět jen na techniku, stále hledám rezervy taky u sebe. Jak správně nalétávat brány, najít dokonalou trajektorii. Bohužel nás ale začala trápit technika a nedaří se nám zatím moc přijít na to, proč letadlo po určité době zpomaluje”, vysvětluje Šonka.

Read more

14 Dub 2014

Martin v Chorvatsku šestý

Red Bull Air Race, Rovinj No Comments

Rovinj – Druhý letošní závod světové letecké série Red Bull Air Race vyhrál Rakušan Hannes Arch, Český pilot Martin Šonka v těžkých podmínkách po nevydařené kvalifikaci zabojoval, bere šesté místo a tři body. O jednu příčku tak vylepšil své dosud nejlepší umístění z Abu Dhabi.

Podmínky, v jakých se v Rovinji závodilo, představovaly pro piloty těžkou zkoušku. Pilotování jejich závodních speciálů jim totiž znepříjemňoval velmi silný vítr. I proto fanoušci viděli v závodě nezvykle velké množství trefených pylonů.”Dneska to bylo fakt náročný. Podmínky v trati se strašně měnily, vítr foukal z úplně opačné strany, než v minulých dnech. V každé bráně vás to tlačilo do pylonů,” popisoval Šonka.

Read more