08 Zář 2014

Martin si v USA spravil chuť a po pauze bodoval

Red Bull Air Race 2 Comments

Texas (USA) – Český pilot Martin Šonka si po nepovedených závodech v Polsku a Anglii konečně spravil chuť a znovu bodoval. V šestém závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race v americkém Forth Worth si v obtížných podmínkách doletěl pro dva body za sedmé místo. I díky tomu se v celkovém pořadí šampionátu dělí o osmou příčku s Japoncem Muroyou.

Vysoké teploty, které nepřejí technice. Silný vítr, který ztěžuje manévrování. Těžká a technicky náročná trať. To byly podmínky, se kterými se piloti v Texasu potýkaly už od prvního vzletu v trénincích. A přesně to Šonkovi sedí. “Mě to tady bavilo, byla to těžká trať, ukáže se, kdo je jaký pilot, lehce se stírají rozdíly v technice. Zaspíte o setinku v manévru a ztrátu už těžko doženete,” liboval si po prvních průletech tratí.

Read more

05 Zář 2014

Trénink na Texas Motor Speedway

Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka už na vlastní kůži poznal, jak zrádné může být stanovování si vysokých cílů pro úspěch v závodech Red Bull Air Race. Tento bývalý letec armádních vzdušných sil České republiky navnadil své fanoušky dvěma skvělými šestými místy ve své druhé závodní sezóně a tak si pro další závody stanovil smělé plány s jasnou vizí dostat se do finálové čtyřky, avšak i přes skvělé výkony skončil zklamaný ve druhé polovině startovního pole. I to je důkaz nesmírné dynamiky a vyrovnaného startovní pole této nejrychlejší světové motoristické disciplíny. 

Read more

30 Srp 2014

Martin Šonka mistrem Evropy ve freestylu

Letecká Akrobacie 1 Comment

Kecskemét (HUN) – Martin Šonka zvítězil na 19. FAI Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie unlimited v závěrečném freestylu, a získal tak, jako první Čech v historii, titul mistra Evropy.

Šonka na letounu Extra 300SR navázal na vynikající výsledky z velkých mezinárodních soutěží a po stříbru a bronzu z MS potvrdil, že v této disciplíně patří mezi absolutní světovou špičku. Druhé a třetí místo obsadili francouzi Masurel a Orlowski.

„Musím říct, že je to opravdu úžasnej pocit, když vám zahrajou na stupních vítězů tu naší. Konečně jsem se dočkal i já, je to skvělý! Je pravda, že jsme chtěli medaili i v týmech, ale bohužel jsme doplatili na to, že jsme s Petrem Kopfsteinem a Markem Hykou jenom tři, na rozdíl od Ruska nebo Francie. Jakmile někdo z nás udělá větší chybu, je to hned znát. Do výsledků týmů se totiž započítávají nejlepší tři závodníci. Bohužel zatím nevím o nikom, kdo by mohl náš tým doplnit.“

Read more

17 Srp 2014

Větrná loterie v Ascotu štěstí nepřinesla

Red Bull Air Race 2 Comments

Ascot (GB) – Když startoval do pátého závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race a první dvě brány, do kterých vletěl, byly pod nápory větru prohnuté na maximum, cítil, že znovu nebude mít štěstí na své straně. Vítr sfouknul jeho naděje na lepší umístění a Šonka tak i z Anglie odjíždí bez bodu, tentokrát s devátým místem.

 Čvrté místo v kvalifikaci tým nastartovalo a před dnešním závodem bylo cítit velké očekávání. Jenže místo vysněného průniku do final four nastalo velké zklamání. “Dnes jsme si hodně věřili. Trať jsem zaletěl víceméně podle představ bez chyb. Jenže už když jsem startoval, cítil jsem, že vítr bude problém. Hodně zesílil, zpomaloval mě, bylo to vidět hned na prvních dvou branách, které byly abnormálně prohnuté a už od začátku jsem ztrácel. Ale na to se rozhodně nechci vymlouvat, k našemu sportu to patří,” vysvětloval smutně Šonka.”Někomu zkrátka zafoukalo více, někomu méně. Třeba Pete McLeod to odnesl taky, a to včera kvalifikaci vyhrál a létal tady hodně rychle. Byla to částečně loterie a my jsme mezi těmi štastnějšími zkrátka nebyli.”

Read more

16 Srp 2014

Nejlepší kvalifikace

Red Bull Air Race No Comments

Ascot (UK)– Martin Šonka si v kvalifikaci na pátý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race  doletěl pro svůj nejlepší výsledek v rámci této série, když skončil na čtvrtém místě a nechal za sebou i Rakušana Archa nebo domácího Bonhomma.

Chtěl si zlepšit náladu po nepovedeném Polsku a zdá se, že se mu to zatím daří. Za kvalifikaci se sice body nedávají, rozhodně ale takový výsledek zvedá sebevědomí.”Pro nás je to ohromně cenné, máme radost. Zvláště když se podíváme, jaká jména jsou až za námi. Povedlo se mi letět čistě bez chyb a v tom musím pokračovat i zítra, pokud se poletí,” naznačuje Šonka fakt, že předpověď počasí organizátorům zrovna nepřeje. Pokud by byl závod zrušen, platí výsledky právě z kvalifikace.

Read more