28 Pro 2014

15 metrů nad zemí

Czech Air Force, Letecká Akrobacie, Red Bull Air Race, Video 3 Comments

Dokument o letecké sérii Reb Bull Air Race a účinkování českého pilota Martina Šonky můžete shlédnout ZDE.

26 Říj 2014

Bronzový Spielberg

Red Bull Air Race 3 Comments

Spielberg – Od začátku to byl vysněný cíl. Během sezony několikrát chybělo jen málo. Teď může konečně Martin Šonka slavit. V závěrečném závodu sezony Red Bull Air Race World Championship vybojoval v Rakousku  třetí místo. A nebýt jediné penalizace ve finálové čtyřce, mohl dokonce slavit vítězství. Světovým šampionem se stal po nervydrásajícím závodu Brit Nigel Lamb.

V Sobotu vyhrál Challenger Cup, závod nováčků, Petr Kopfstein. A v neděli si splnil sen v elitní kategorii Martin Šonka. Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy český pilot vystoupal v rámci letecké série Red Bull Air Race na stupně vítězů.”Už si to začínám pomalu užívat. Chvilku po závodě mě mrzela penalizace, ale teď už převládá radost. Splnili jsme si jeden z cílů, dostat se na bednu. Je to pro celý tým neskutečná věc..”, zářil radostí Šonka. “Navíc je to pro nás důležité zjištění do příští sezóny. Víme, že umíme být dostatečně rychlí a soupeřit s nejlepšími. A nejen soupeřit, ale hlavně je porážet. To je skvělý pocit.”

Read more

25 Říj 2014

Vydařená kvalifikace v Rakousku

Red Bull Air Race, Video No Comments

Spielberg – Čeští piloti září během posledního závodu sezony světového šampionátu Red Bull Air Race. Martin Šonka se v elitní kategorii blýskl třetím místem v kvalifikaci, Petr Kopfstein ovládl rozhodující závod nováčků a stal se  vítězem  Challenger Cupu!

Hodně povedený den má za sebou i jediný čech v elitní kategorii Martin Šonka. Vůbec poprvé se totiž v kvalifikaci dostal mezi tři nejlepší. Teď už zbývá jen to potvrdit v závodě.”Jsme docela spokojený a strašně rádi bychom to potvrdili zítra. Ke konci sezóny útočíme na naše první stupně vítězů a už to zkrátka musí přijít”, věří Šonka. “Zítra nás v TOP 12 čeká v rozstřelu Nicolas Ivanoff, kterého tady zatím porážíme. Nicméně je to záludný protivník, protože už dokonce vyhrál závod v Dallasu, umí letět hodně rychle. Je v tomhle nevyzpytatelný. Snad do zítřka nepřijde na to, jak zrychlit.”

Read more

12 Říj 2014

Šonka veze z Las Vegas bod

Red Bull Air Race No Comments

Las Vegas – Cíl byla finálová čtyřka. Udělal pro to všechno. Dokonce v souboji porazil Rakušana Hannese Archa! Jenže větrnou loterii v městě hříchu překvapivě zastavilo ředitelství závodu a za oficiální výsledky se tak bere pořadí z kvalifikace. V ní Šonkovi patří osmá příčka a místo útoku na stupně vítězů tak bere z Las Vegas pouhý bod.

Takhle si to rozhodně nepředstavoval. Zvláště, když zaletěl v prvním závodním kole nejrychlejší čas ze všech pilotů a měl našlápnuto na parádní umístění. Pylony se ohýbaly pod náporem větru, technická četa měla co dělat, aby je byla schopna udržet v provozu, případně je po střetu s letadly znovu zprovoznila. A právě tyhle podmínky na hraně Šonkovi seděli. Jenže nakonec mu to bylo k ničemu.”Rozhodně jsem chtěl v závodu pokračovat, neměl jsem pocit, že by podmínky byly o tolik horší, než třeba při mém letu v Anglii. Ale komisaři rozhodli, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno. Rozhodně jsme měli šanci, teď si z toho musíme vzít to dobré a popereme se o bednu v posledním závodě v Rakousku,” referoval smutný Šonka. Náladu mu ale okamžitě zvedla ta nejlepší možná zpráva z Česka, kde se mu v den závodu narodil druhý potomek.

Read more

11 Říj 2014

Kvalifikace Las Vegas, 8. místo

Red Bull Air Race 2 Comments

Las Vegas – Na rozvičku si ve formaci s kolegy střihnul přelet jednoho z největších vodních děl na světě, přehrady Hoover Dam. Teď už stačí jen nepodlehnout svodům města hazardu a plně se soustředit na svůj cíl. A to dostat se konečně do finalové čtyřky v závodě. Je to předposlední  šance, na programu už pak letos je pouze poslední závod na Rakouském Red Bull Ringu.

Už několikrát Šonka ukázal, že je schopný čas na finálovou čtyřku zaletět, jenže vždycky tomu něco chybělo. “Říkám to už poslední čtyři závody a nechci se opakovat. Jednoduše nesmím udělat chybu a potřebujeme i trošku štěstí. Stejně jako v Dallasu i tady je podobný technický profil trati, který mi vyhovuje. Musím věřit a děláme proto všechno, abychom se do té čtyřky konečně dostali,” neztrácí Šonka naději.

Kvalifikace mu ale nevyšla úplně podle představ a skončil osmý. V prvním kole závodu tak narazí na jednoho z nejtěžších rivalů, Rakušana Archa.

Read more