25 Dub 2016

Ani Spielberg štěstí nepřinesl

Red Bull Air Race, Spielberg 1 Comment

Martin Šonka vzhlížel ke druhému závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race s nadějí. Náladu po nepovedeném představení v Abu Dhabi si ale nakonec ani ve Spielbergu příliš nespravil. Znovu vypadl v prvním kole a znovu byl jeho katem Francouz Ivanoff. Šonka nakonec skončil devátý a z Rakouska si veze dva body.

Spielberg (AUT) – Trať ve Spielbergu Šonkovi sedí. V předchozích dvou letech se mu zde dařilo, a proto věřil i do třetice v umístění mezi nejlepší čtyřkou. Jenže hned v prvním kole, které provázelo sněžení, přišlo rozčarování. “Do vysílačky jsem slyšel, že můj soupeř Nicolas Ivanoff nezaletěl zrovna závratný čas. Snažil jsem se proto letět co nejčistěji, abych neudělal chybu a nedostal zbytečnou penalizaci. Jenže nakonec to nestačilo. Druhý mezičas jsem měl sice lepší, pak jsem ale v jednom vertikálním manévru vyletěl zbytečně vysoko a to byl problém. Dostal jsem se tak do protivětru, který mě zpomalil a ztrátu rychlosti už jsem potom nedohnal.” I přesto ale chybělo málo a Šonka mohl postoupit jako pilot s nejrychlejším časem z poražených. “Chyběly nám dvě desetiny, to je opravdu málo. Co se dá dělat, tak to zkrátka je. Nechceme se vymlouvat na štěstí, musíme se s tím smířit.
Read more

24 Dub 2016

Šesté místo v kvalifikaci ve Spielbergu

Red Bull Air Race, Spielberg No Comments

Martin Šonka si v kvalifikaci na druhý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race v Rakouském Spielbergu vyletěl šesté místo a v zítřejším závodě ho v souboji v prvním kole čeká Francouz Nicolas Ivanoff, současný první muž celkové pořadí.

Spielberg (AUT) – Do Spielbergu se Šonka těšil. V obou předchozích ročních se mu tady dařilo, získal tu své první pódiové umístění a měl tu pokaždé obrovskou podporu českých fanoušků. Navíc by si rád spravil náladu po diskvalifikaci v prvním závodě v Abu Dhabi. “Je to jedna z mých nejoblíbenějších tratí, sedí mi její rytmus, je zasazená v krásném prostředí. V trénincích se nám docela dařilo, létali jsme mezi nejrychlejšími. A ani s kvalifikací nejsme úplně nespokojeni.”
Šesté místo Šonka bere, i když radostí uplně neskákal. Ví, že v jednom místě pár desetinek nechal. “I když jsem udělal jednu drobnou chybu, letěl jsem nejrychleji ze všech letů, které jsem tu absolvoval., Takže z tohoto pohledu můžu být spokojený. Jenže v kvalifikaci zrychlili i ostatní a někteří dost razantně, takže nakonec z toho je šesté místo. V souboji nás čeká Nicolas Ivanoff, u kterého nikdy nevíte, jak se zrovna vyspí. Stejně jako dokáže překvapit nejrychleším časem, tak někdy udělá nečekanou chybu. Bude to napínavé.”
Read more

12 Bře 2016

Začátek sezony bez bodu

Abu Dhabi, Red Bull Air Race No Comments

Na úvodní závody Světového šampionátu Red Bull Air Race nebude mít Martin Šonka příliš hezké vzpomínky. Stejně jako předchozí rok, ani tentokrát v prvním závodě v Abu Dhabi nepřešel přes první kolo Round of 14 a domu poletí bez bodu. Za překročení bezpečnostní zóny byl ve svém letu diskvalifikován. Nebodoval ani druhý čech a nováček v nejvyšší kategorii Petr Kopfstein.

Abu Dhabi (UAE) – Stalo se to v bráně, po které následuje divácky nejvděčnější vertikální manévr. V trénincích Šonka ve stejném místě několikrát překonal hranici maximálního povoleného přetížení a jednou přeletěl hranici bezpečnostní zóny. Za oba přestupky je okamžitá penalizace. A lépe se mu nedařilo ani v závodě. “Nenašel jsem zkrátka takovou trajektorii, kterou bych neporušil ani jedno z pravidel. Trať je v tomto místě opravdu na hraně, v podstatě v tu chvíli nezávodíte, ale musíte místo toho hlídat přísroje, abyste to proletěl správně. Je to skoro loterie. Bylo to ale pro všechny stejné. Jiní to zvládli, nám se to bohužel nepodařilo. Vůbec to byl ale divoký závod. Třeba jednoznačný favorit a vicemistr světa Australan Hall také nepostoupil z prvního kola, což nikdo nečekal.”
Read more

06 Pro 2015

Šonka veze z World Air Games stříbro z freestylu

Letecká Akrobacie 2 Comments

Martin Šonka si na konci letošní sezony nadělil hezký vánoční dárek. Ve slunečné Dubaji vybojoval pro Česko stříbrnou medaili z World Air Games.

Dubaj (UAE) – Byla to úspěšná sezóna, ale také hodně dlouhá. Celkové čtvrté místo v Red Bull Air Race, stříbro z Mistrovství světa v akrobacii v kategorii freestyle, titul Mistra republiky a navrch ještě další stříbro ze Wolrd Air Games. Teď už se však český pilot Martin Šonka nemůže dočkat, až si trochu odpočine.

Do Dubaje vyrážel se smíšenými pocity. Věděl, že nebude mít k dispozici své letadlo a musel létat na půjčeném, které je jinak nastavené. Proto si nedával moc vysoké cíle. “Musím se přiznat, že moc energie už ve mě nezbylo. Navíc od srpna jsem akrobacii vzhledem k vytížení neměl šanci trénovat, takže jsem jel závodit s pokorou, nevěděl jsem, co mohu očekávat. Ještě k tomu jsem z logistických důvodů létal na cizím letadle, které se jinak ovládá, jinak reaguje.” popisuje poslední závody sezony Šonka. “V klasické akrobacii jsem udělal pár chyb, v mém oblíbeném freestylu jsem si to vynahradil druhým místem. V celkovém hodnocení všech kategorií to bylo nakonec čvrté místo. Takže nedá se říci, že bych byl nespokojený.”
Read more

25 Lis 2015

Fanshop

Ostatní 1 Comment

Mikiny Racing Team 8 právě v prodeji, objednat můžete zde