14 Dub 2014

Martin v Chorvatsku šestý

Red Bull Air Race, Rovinj No Comments

Rovinj – Druhý letošní závod světové letecké série Red Bull Air Race vyhrál Rakušan Hannes Arch, Český pilot Martin Šonka v těžkých podmínkách po nevydařené kvalifikaci zabojoval, bere šesté místo a tři body. O jednu příčku tak vylepšil své dosud nejlepší umístění z Abu Dhabi.

Podmínky, v jakých se v Rovinji závodilo, představovaly pro piloty těžkou zkoušku. Pilotování jejich závodních speciálů jim totiž znepříjemňoval velmi silný vítr. I proto fanoušci viděli v závodě nezvykle velké množství trefených pylonů.”Dneska to bylo fakt náročný. Podmínky v trati se strašně měnily, vítr foukal z úplně opačné strany, než v minulých dnech. V každé bráně vás to tlačilo do pylonů,” popisoval Šonka.

Read more

12 Dub 2014

Rovinj, kvalifikace a 3 pylonhity

Red Bull Air Race, Rovinj 2 Comments

Rovinj – Český pilot Martin Šonka skončil v kvalifikaci na druhý závod Red Bull Air Race poslední a zítra ho tak v souboji o postup čeká její vítěz Rakušan Hannes Arch. Kromě šesti přímých postupujících jdou dál ještě dva nejrychlejší podle času.

Martin chtěl v kvalifikaci zariskovat a vydobýt si tak pro zítřejší  závod co nejpřijatelnějšího soupeře. “Když jsem kroužil nad tratí a čekal na start, napadlo mě zkusit o něco ostřejší verzi průletu mezi pylony, abych co nejvíce stlačil čas. Bohužel jsem zariskoval až moc a v obou letech jsem o pár centimetrů trefil pylony. za což je diskvalifikace. Už s tím nic nenadělám, ale je to super zkušenost pro zítřejší závod.”

Read more

02 Bře 2014

Abu Dhabi 7. místo

Abu Dhabi, Red Bull Air Race 2 Comments

Kola závodů Red Bull Air Race World Championship se po tříleté pauze roztočila naplno, do bojů o cenné body se zapojil i český pilot Martin Šonka, který se umístil na dosud nejlepším místě své kariéry a za sedmé místo si připsal i dva body. V dramatickém boji o prvenství nakonec zvítězil Paul Bonhomme z Velké Británie před svým věčným rivalem Hannesem Archem z Rakouska.

ABU DHABI (UAE) – Martin Šonka z České Republiky získal dva body do celkového hodnocení Red Bull Air Race World Championship, když v prvním závodě ročníku 2014 v Abu Dhabi obsadil sedmé místo. Ve druhé sezóně jeho kariéry jako pilota světové série Red Bull Air Race, leteckých závodů výkonných letadel, kdy při velkých rychlostech a nízkých letových hladinách prolétavají vzdušné pylony, dosáhl svého nejlepšího umístění. Bývalý armádní pilot si získal přihlížející davy stejně tak jako soupeřící piloty finišem, který jej posunul mezi nejlepších osm. V roce 2010, Martinově první sezóně, se dokázal dvakrát umístit na jedenáctém místě, a to v New Yorku a německém Lausnitzu a za celou sezónu získal dva body.
Read more

28 Úno 2014

Abu Dhabi Kvalifikace 6. místo

Abu Dhabi, Red Bull Air Race 1 Comment

Abu Dhabi – Světová série Red Bull Air Race se vrátila v plné síle zpět na scénu a to hned se dvěma českými piloty Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem. Šonka létá v elitní kategorii Master Class, zatímco Kopfstein v kategorii nováčků Challenger Cup.

Martin si sotva před měsícem vyzvedl svůj závodní stroj Zivko Edge 540 V3 přímo z továrny v USA a sotva ho stačil zalétat, už ho čekal ostrý boj v prvním závodě v Abu Dhabi. Se svým týmem měl plné ruce práce, aby vše klapalo. “Museli jsme vše doladit a nastavit tak, aby mi šlo letadlo do ruky. Navíc spoustu času zabrala instalace kamer a dalšího vybavení.”

Kvalifikaci na první závod pak Šonka zvládnul parádně. Na prvního Kanaďana McLeoda ztrácel necelou vteřinu. “Šestý místo super, i když čas mohl být lepší, trošku jsem se ve druhém kole pral s náletovou rychlostí. Ale mám radost. Hlavně, že už se lítá na ostro, je to nádhera.”

Zítra ho tak v souboji o postup dále čeká Francouz Nicolas Ivanoff. Závod je možné sledovat v přímém přenosu na programu ČT Sport od 13:00. Petr Kopfstein zalétal ve svém prvním závodě Challenger Cupu čtvrté místo.

24 Úno 2014

Red Bull Air Race Magazin – Abu Dhabi

Red Bull Air Race No Comments

Zde se můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí o prvním závodu v nové sezóně Red Bull Air Race. Lidé čtěte!

Red Bull Air Race Magazin – Abu Dhabi