29 Srp 2016

Martin znovu mistrem Evropy

Letecká Akrobacie No Comments

Český pilot Martin Šonka se na Mistrovství Evropy v Moravské Třebové postaral o velký úspěch pro Česku republiku. V klasické akrobacii v nejvyšší kategorii Unlimited totiž skončil celkově druhý a v disciplíně freestyle dokonce zvítězil a obhájil tak titul Evropského šampiona. Pro české sportovní letectví jde o úžasný výsledek, na který se v nejprestižnější kategorii čekalo tři desetiletí od posledního světového titulu Petra Jirmuse.

Velkými ambicemi přitom Šonka před šampionátem zrovna nesršel. ”Bohužel jsem neměl příliš času trénovat, takže jsem neočekával žádné velké výsledky. V podstatě jsem přiletěl z posledního závodu Red Bull Air Race z Anglie a skočil do šampionátu v akrobacii rovnýma nohama. Paradoxně mi to možná pomohlo, tlak nebyl tak extrémní, i když se létalo na mé domovské základně, kde jsem se chtěl ukázat. Byl jsem uvolněnější, létalo se mi zkrátka dobře,” uvádí čerstvý šampion.
Read more

14 Srp 2016

V Ascotu nakonec 5. místo

Ascot, Red Bull Air Race 1 Comment

Po skvělé kvalifikaci na pátý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race, ve které skončil druhý, měl český pilot Martin Šonka zaděláno na dobrý výsledek i v závodě. Nakonec se ale těsně neprotlačil do finálové čtyřky a v Ascotu skončil pátý. V celkovém pořadí zůstává nadále na osmé příčce.
Druhý nejrychlejší čas kvalifikace a přijatelný soupeř v prvním kole závodu. Šonka měl závod skvěle rozjetý, hned v prvním závodním letu ale přišla chyba, která ho pravděpodobně stála stupně vítězů.

“Bohužel je to tak. Sice jsem i přes dvouvteřinovou penalizaci postoupil dál mezi osmičku nejlepších, jenže s nejpomalejším časem a tím pádem byl naším dalším soupeřem Němec Dolderer.” Právě Dolderer Šonku porazil o desetinu v kvalifikaci a v prvním kole závodu zaletěl dokonce traťový rekord.
Read more

13 Srp 2016

Martin v kvalifikaci druhý

Ascot, Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka v Ascotu zaletěl svou nejlepší kvalifikaci ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race. Dlouho to vypadalo dokonce na vítěznou kvalifikaci, svým druhým pokusem ale českého pilota o desetinu porazil Němec Dolderer. Šonka tak skončil těsně druhý a zítra v souboji vyzve Slovince Podlunšeka.
I když spadl na druhé místo až kvůli předposledním letu celé kvalifikace, Šonka rozhodně nesmutnil. “Jsem naprosto spokojený, i když jsme dnes těsně druzí. Po Budapešti je to pro nás zatím hodně povzbuzující výsledek. Zítra poletíme první souboj proti soupeři, který je sice papírově slabší, v air race ale rozhodně nemáte nikdy nic jistého. Dnes jsem se prostě v letadle cítil skvěle a uděláme vše proto, aby to tak bylo i zítra.”
Read more

18 Čvc 2016

Smutná Budapešť

Budapest, Red Bull Air Race 1 Comment

Český pilot Martin Šonka si ze čtvrtého závodu světového šampionátu Red Bull Air Race v Budapešti veze domů místo bodů největší zklamání v sezóně. Za překonání maximální povolené hranice přetížení byl totiž diskvalifikován hned v prvním kole.

Pro Martina Šonku je to téměř domácí závod. Stejně jako v předešlých letech totiž i letos dorazilo do Budapešti na závod velké množství českých fanoušků. A to navzdory počasí, které závodu rozhodně nepřálo. Kvůli dešti se zrušila sobotní kvalifikace a i v neděli to vypadalo, že se proudy vody z mraků nad Budapeští nezastaví. Nakonec ale přeci jen déšť na malou chvíli ustal a piloti mohli do vzduchu. “Je dobře, že se nakonec letělo, nemůžeme chtít jen sluníčko a krásné počasí. Spousta lidí z Česka sem jela velkou dálku a hodiny čekala v dešti. Už jen proto jsme strašně moc chtěli uspět. A nakonec to dopadlo takhle,” smutnil Šonka. Hned v prvním souboji proti loňskému vicemistru světa Australanu Hallovi překonal maximální povolenou hranici přetížení a tím pádem pro něj závod skončil.
Read more

11 Čvc 2016

Pošesté mistrem ČR v letecké akrobacii

Letecká Akrobacie No Comments

Český pilot Martin Šonka má v posledních dnech hodně nabitý program. V Břeclavi si vyzávodil svůj domácí šestý titul v letecké akrobacii v kategorii Unlimited, do toho zvládl několik exhibičních vystoupení na leteckých dnech a už v pondělí odlétá na další zastávku Světového šampionátu Red Bull Air Race do Budapešti, kde bude po loňsku obhajovat umístění na stupních vítězů. “Každý závod beru naprosto vážně a domácí šampionát pro mě byl skvělou přípravou nejen na Budapešť, ale také na Mistrovství Evropy, které bude za pár týdnů v Moravské Třebové, což je má domovská základna,” uvádí Šonka.

Břeclav – Martin Šonka sice rozšířil svou sbírku domácích titulů už na docela pěknou řádku, rozhodně ale odmítá, že by domácí závody bral méně vážně nebo že by to pro něj bylo něco jednoduchého a samozřejmého. “ U nás obecně platí, že jakmile se odlepíte s letadlem od země, nemůžete absolutně nic podcenit. Následky by byly velmi vážné. V Česku nás v nejvyšší kategorii Unlimited sice nelétá zrovna hodně, i tak je ale každý závod náročný. Letíte několik letů, kdy tělo dostává opravdu zabrat. I malá chybička v nesprávnou chvíli může znamenat velkou ztrátu a propad. Všichni ode mě očekávají jen to nejlepší, tlak je vždycky. A já sám jsem na sebe pokaždé zdaleka ten nejpřísnější, takže ze sebe chci vydat to nejlepší. Neznám létání na půl plynu nebo něco podobného,” odmítá Šonka nějakou rutinu.
Read more