09 Čvn 2016

Šonka v Japonsku slaví stříbro

Chiba, Red Bull Air Race No Comments

Český pilot Martin Šonka vybojoval v závodě světového šampionátu Red Bull Air Race v japonské Chibě druhé místo a vyrovnal tak své nejlepší umístění v této sérii. Od vítězství, které nakonec vybojoval domácí Yoshihide Muroya, ho dělilo něco málo přes jednu desetinu sekundy. Šonka si do celkového hodnocení šampionátu připíše dvanáct bodů a poskočí na celkové sedmé místo. Závod mu vyšel dokonale. Kvůli nepřízni počasí a zrušené kvalifikaci přitom letěl v prvním souboji s velkým favoritem Rakušanem Archem. Šonka však ukázal, že umí létat velmi rychle a stanovil dokonce traťový rekord, který během závodu už nikdo nepřekonal. Ve druhém souboji ho čekal Španěl Velarde, který koupil velmi rychlý stroj od loňského šampiona Paula Bonhomma, ani on však na další Šonkův povedený výkon nestačil. Ve finálové čtyřce pak diváci sledovali drama až do konce. Šonka letěl jako poslední ze všech a do té doby vedoucí Muroya se musel obávat o výsledek. Šonka byl dokonce na některých mezičasech rychlejší, nicméně v cíli nakonec jednu desetinu ztratil.
Read more

04 Čvn 2016

3. závod v Japonsku začíná

Chiba, Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka má za sebou nepříliš povedený začátek sezóny Světového šampionátu Red Bull Air Race. Po prvních dvou závodech v Abu Dhabi a ve Spielbergu má na kontě pouhé dva body a v celkovém pořadí je až dvanáctý. A to rozhodně není umístění, na kterém by se chtěl nacházet. O to větší má motivaci ve třetím pokračování seriálu v japonské Chibě uspět.

Chiba (Jap) – “Stejně jako vloni, ani letos nám první dva závody nevyšly. Ani zdaleka nejsme tam, kde bychom být chtěli. Ale takové je závodění. Sžívám se s novým strojem, který zatím rozhodně nefungoval podle představ, jednotlivé lety také rozhodně nebyly bez chyb a když se k tomu přičtou další věci, jsme třetí od konce. Ale tuhle situaci známe, dokázali jsme se z ní už jednou dostat a věřím, že jsme společně s celým týmem schopni to zlomit. Čas máme, je před námi ještě šest závodů. Nicméně se sbíráním bodů chceme začít už tady v Japonsku,” vysvětluje bojovně naladěný Šonka.
Read more

25 Dub 2016

Ani Spielberg štěstí nepřinesl

Red Bull Air Race, Spielberg 1 Comment

Martin Šonka vzhlížel ke druhému závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race s nadějí. Náladu po nepovedeném představení v Abu Dhabi si ale nakonec ani ve Spielbergu příliš nespravil. Znovu vypadl v prvním kole a znovu byl jeho katem Francouz Ivanoff. Šonka nakonec skončil devátý a z Rakouska si veze dva body.

Spielberg (AUT) – Trať ve Spielbergu Šonkovi sedí. V předchozích dvou letech se mu zde dařilo, a proto věřil i do třetice v umístění mezi nejlepší čtyřkou. Jenže hned v prvním kole, které provázelo sněžení, přišlo rozčarování. “Do vysílačky jsem slyšel, že můj soupeř Nicolas Ivanoff nezaletěl zrovna závratný čas. Snažil jsem se proto letět co nejčistěji, abych neudělal chybu a nedostal zbytečnou penalizaci. Jenže nakonec to nestačilo. Druhý mezičas jsem měl sice lepší, pak jsem ale v jednom vertikálním manévru vyletěl zbytečně vysoko a to byl problém. Dostal jsem se tak do protivětru, který mě zpomalil a ztrátu rychlosti už jsem potom nedohnal.” I přesto ale chybělo málo a Šonka mohl postoupit jako pilot s nejrychlejším časem z poražených. “Chyběly nám dvě desetiny, to je opravdu málo. Co se dá dělat, tak to zkrátka je. Nechceme se vymlouvat na štěstí, musíme se s tím smířit.
Read more

24 Dub 2016

Šesté místo v kvalifikaci ve Spielbergu

Red Bull Air Race, Spielberg No Comments

Martin Šonka si v kvalifikaci na druhý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race v Rakouském Spielbergu vyletěl šesté místo a v zítřejším závodě ho v souboji v prvním kole čeká Francouz Nicolas Ivanoff, současný první muž celkové pořadí.

Spielberg (AUT) – Do Spielbergu se Šonka těšil. V obou předchozích ročních se mu tady dařilo, získal tu své první pódiové umístění a měl tu pokaždé obrovskou podporu českých fanoušků. Navíc by si rád spravil náladu po diskvalifikaci v prvním závodě v Abu Dhabi. “Je to jedna z mých nejoblíbenějších tratí, sedí mi její rytmus, je zasazená v krásném prostředí. V trénincích se nám docela dařilo, létali jsme mezi nejrychlejšími. A ani s kvalifikací nejsme úplně nespokojeni.”
Šesté místo Šonka bere, i když radostí uplně neskákal. Ví, že v jednom místě pár desetinek nechal. “I když jsem udělal jednu drobnou chybu, letěl jsem nejrychleji ze všech letů, které jsem tu absolvoval., Takže z tohoto pohledu můžu být spokojený. Jenže v kvalifikaci zrychlili i ostatní a někteří dost razantně, takže nakonec z toho je šesté místo. V souboji nás čeká Nicolas Ivanoff, u kterého nikdy nevíte, jak se zrovna vyspí. Stejně jako dokáže překvapit nejrychleším časem, tak někdy udělá nečekanou chybu. Bude to napínavé.”
Read more

12 Bře 2016

Začátek sezony bez bodu

Abu Dhabi, Red Bull Air Race No Comments

Na úvodní závody Světového šampionátu Red Bull Air Race nebude mít Martin Šonka příliš hezké vzpomínky. Stejně jako předchozí rok, ani tentokrát v prvním závodě v Abu Dhabi nepřešel přes první kolo Round of 14 a domu poletí bez bodu. Za překročení bezpečnostní zóny byl ve svém letu diskvalifikován. Nebodoval ani druhý čech a nováček v nejvyšší kategorii Petr Kopfstein.

Abu Dhabi (UAE) – Stalo se to v bráně, po které následuje divácky nejvděčnější vertikální manévr. V trénincích Šonka ve stejném místě několikrát překonal hranici maximálního povoleného přetížení a jednou přeletěl hranici bezpečnostní zóny. Za oba přestupky je okamžitá penalizace. A lépe se mu nedařilo ani v závodě. “Nenašel jsem zkrátka takovou trajektorii, kterou bych neporušil ani jedno z pravidel. Trať je v tomto místě opravdu na hraně, v podstatě v tu chvíli nezávodíte, ale musíte místo toho hlídat přísroje, abyste to proletěl správně. Je to skoro loterie. Bylo to ale pro všechny stejné. Jiní to zvládli, nám se to bohužel nepodařilo. Vůbec to byl ale divoký závod. Třeba jednoznačný favorit a vicemistr světa Australan Hall také nepostoupil z prvního kola, což nikdo nečekal.”
Read more