13 Úno 2017

Šonka vyhrál svůj první závod v Red Bull Air Race

Abu Dhabi, Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka se stal historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Světového šampionátu Red Bull Air Race. V prvním závodě letošní sezóny v Abu Dhabi navázal na vítěznou kvalifikaci a ani v samotném závodě nenašel přemožitele. “Je to neskutečný pocit, splněný sen. Mám strašně velkou radost i za tým a za fanoušky, kteří nám drželi palce. Těžko teď přesně popsat, co se ve mně odehrává. Zvlášť po loňské sezóně, která se nepovedla. Vykročili jsme správným směrem, dařilo se nám létat konzistentně a hlavně bez chyb. Teď na to hlavně navázat v dalších závodech,” sděloval hned po závodě Šonka.

Letos mu v Abu Dhabi vyšlo vše téměř dokonale. Už v tréninku se mu dařilo, jeden dokonce vyhrál. Na rozdíl od loňské sezóny svou rychlost potvrdil i v kvalifikaci, kterou nejrychlejším časem ovládl. “ Tým odvedl skvělou práci, podařilo se nám vše správně nastavit, letadlo bylo rychlé a mě se v trati dařilo vyvarovat se zbytečných chyb. Trošku jsme se obávali, co bude dělat vítr, protože se tady neustále točil, ale i na to jsme se dokázali připravit. Konečně si vše sedlo, jak bychom si představovali.”
Read more

17 Říj 2016

Závod v Las Vegas zrušen kvůli větru

Las Vegas, Red Bull Air Race No Comments

Poslední závod letošní sezóny Red Bull Air Race v Las Vegas musel být nakonec zrušen. Už v trénincích se piloti potýkali s velmi náročnými povětrnostními podmínkami, stále ale vítr nebyl dost silný na to, aby se nemohlo létat. V sobotu a v neděli však vítr ještě zesílil. Nejdříve se proto zrušila kvalifikace, a nakonec, přes veškerou snahu pořadatelů, i samotný závod.

Las Vegas – “Je to škoda kvůli fanouškům a všem lidem, kteří vynaložili enormní úsilí, aby se závod uskutečnil. Bohužel příroda byla proti, s tím se nedá nic dělat,” popisoval ne zrovna nadšený Martin Šonka. Jeho cílem totiž bylo zabojovat o celkové třetí místo v šampionátu. Hned po příjezdu do města hazardu ale zjistil, že na takové plány může rychle zapomenout. “Po zpětné analýze dat ze závodu v Ascotu u nás závodní komise odhalila stejný problém, jako při kvalifikaci na Lauzitsringu. Tedy že jsme překročili limit povolených otáček motoru. Dodatečně nás diskvalifikovali a vzali šest bodů.” Místo boje o třetí místo tak chtěl Šonka alespoň ukázat, že umí být rychlý a pořád chtěl vyhrát svůj první závod. “Docela jsme si veřili, těžké podmínky nám sedí. Vyhráli jsme druhý trénink, jenže pak se začalo kazit počasí.
Read more

02 Říj 2016

Martin skončil v Indianapolis sedmý

Indianapolis No Comments

Čtyři body za sedmé místo a propad o jednu příčku v celkovém pořadí. S takovým výsledkem z předposledního závodu letošní sezóny Red Bull Air Race v Indianapolis Martin Šonka rozhodně není spokojený. Po nejrychlejším čase v posledním tréninku mířil rozhodně výše. Po nervydrásajícím souboji ještě přešel přes první kolo, ve druhém už byl nad jeho síly Australan Matt Hall.

Indianapolis – Kvalifikace Šonkovi do prvního kola přisoudila nebezpečného soupeře, kterým byl domácí Michael Goulian. V souboji letěl Američan jako první a jeho čas nebyl zrovna nejrychlejší. Šonka poté začal svůj let velmi dobře a získával náskok, jenže po chybě v jedné z bran dostal dvousekundovou penalizaci. Rázem ztrácel, letem na hraně možností ale manko dokázal vymazat a nakonec se těsně radoval z postupu. “Bylo to docela infarktové a opravdu to bylo o kousek. Povedlo se mi ale zaletět velmi doboru trajektorii a nikde jsem neztratil rychlost, díky tomu jsem nakonec postoupil.”
Read more

01 Říj 2016

V Indy šesté místo v kvalifikaci

Indianapolis No Comments

Martin Šonka si v kvalifikaci na předposlední závod letošní sezóny šampionátu Red Bull Air Race vyletěl šesté místo. Po vítězství v posledním volném tréninku doufal v lepší umístění, dolů ho srazila vteřinová penalizace za nepřesnost v předepsaném manévru. V nedělním závodě ho tak čeká v prvním kole souboj s Američanem Mikem Goulianem, kterého poženou vpřed domácí fanoušci.

Indianapolis – Přejít přes první kolo závodu dál tak nebude pro Šonku vůbec jednoduché. Jeho americký soupeř na domácí trati neustále zrychloval a nebýt penalizace, jeho čas patřil k nejrychlejším. I proto Šonku trestná vteřina navíc mrzela. Nebýt jí, mohl v prvním kole narazit na přijatelnějšího soupeře. “Mrzí mě to hodně, protože jsem hlavně nejdříve vůbec netušil, za co ta penalizace byla. Letěl jsem úplně stejně jako v tréninku, kde jsem za toto ani jednou potrestán nebyl. Byla to hraniční situace. Naštěstí už jsem se ale dozvěděl, za co trest přišel a jak to bylo posouzeno a pokusím se tomu v závodě vyhnout.” Kvalifikaci dvakrát přerušil déšť, v prvním případě už Šonka dokonce pojížděl na start, nakonec byl ale odvolán zpět. “Je to něco, co neovlivníme. Není to samozřejmě úplně příjemné, když jste připravený na let a musíte se vrátit. Rozhodně to je ale lepší, než letět v dešti, který vás zpomaluje.”
Read more

04 Zář 2016

Další brambora z Lausitzringu

Lausitz, Red Bull Air Race No Comments

Velmi náročný víkend má za sebou pilot Martin Šonka, který v posledním evropském závodě letošního ročníku Red Bull Air Race vybojoval čtvrté místo. Díky tomu se v celkovém pořadí šampionátu posunul z osmé příčky na šestou. Druhý český pilot Petr Kopfstein potvrdil, že se neustále zlepšuje. Dokázal zaletět druhý nejrychlejší čas v jednom z tréninků, v závodě nakonec skončil jedenáctý.

Cesta k bodům ale pro Šonku nebyl vůbec jednoduchá. V kvalifikaci byl totiž dodatečně diskvalifikován za překročení limitu otáček motoru. Nemilou informaci o porušení pravidel se Šonkův tým dozvěděl dokonce až těsně před závodem. Znamenalo to, že pořadí po kvalifikaci se změnilo, Šonka se propadl na poslední místo a v prvním kole závodu se tak místo Španěla Velardeho střetnul s nejrychlejším Nigelem Lambem z Anglie. “No, to nebyla příjemná chvíle. Měli jsme technické problémy s telemetrií a opravdu to vypadá, že jsme skutečně limit otáček překročili. Tudíž je diskvalifikace oprávněná. Začátek dne tedy nebyl úplně nejlepší,” popisoval chvíle před závodem Šonka.
Read more