12 Říj 2014

Šonka veze z Las Vegas bod

Red Bull Air Race No Comments

Las Vegas – Cíl byla finálová čtyřka. Udělal pro to všechno. Dokonce v souboji porazil Rakušana Hannese Archa! Jenže větrnou loterii v městě hříchu překvapivě zastavilo ředitelství závodu a za oficiální výsledky se tak bere pořadí z kvalifikace. V ní Šonkovi patří osmá příčka a místo útoku na stupně vítězů tak bere z Las Vegas pouhý bod.

Takhle si to rozhodně nepředstavoval. Zvláště, když zaletěl v prvním závodním kole nejrychlejší čas ze všech pilotů a měl našlápnuto na parádní umístění. Pylony se ohýbaly pod náporem větru, technická četa měla co dělat, aby je byla schopna udržet v provozu, případně je po střetu s letadly znovu zprovoznila. A právě tyhle podmínky na hraně Šonkovi seděli. Jenže nakonec mu to bylo k ničemu.”Rozhodně jsem chtěl v závodu pokračovat, neměl jsem pocit, že by podmínky byly o tolik horší, než třeba při mém letu v Anglii. Ale komisaři rozhodli, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno. Rozhodně jsme měli šanci, teď si z toho musíme vzít to dobré a popereme se o bednu v posledním závodě v Rakousku,” referoval smutný Šonka. Náladu mu ale okamžitě zvedla ta nejlepší možná zpráva z Česka, kde se mu v den závodu narodil druhý potomek.

Read more

11 Říj 2014

Kvalifikace Las Vegas, 8. místo

Red Bull Air Race 2 Comments

Las Vegas – Na rozvičku si ve formaci s kolegy střihnul přelet jednoho z největších vodních děl na světě, přehrady Hoover Dam. Teď už stačí jen nepodlehnout svodům města hazardu a plně se soustředit na svůj cíl. A to dostat se konečně do finalové čtyřky v závodě. Je to předposlední  šance, na programu už pak letos je pouze poslední závod na Rakouském Red Bull Ringu.

Už několikrát Šonka ukázal, že je schopný čas na finálovou čtyřku zaletět, jenže vždycky tomu něco chybělo. “Říkám to už poslední čtyři závody a nechci se opakovat. Jednoduše nesmím udělat chybu a potřebujeme i trošku štěstí. Stejně jako v Dallasu i tady je podobný technický profil trati, který mi vyhovuje. Musím věřit a děláme proto všechno, abychom se do té čtyřky konečně dostali,” neztrácí Šonka naději.

Kvalifikace mu ale nevyšla úplně podle představ a skončil osmý. V prvním kole závodu tak narazí na jednoho z nejtěžších rivalů, Rakušana Archa.

Read more

08 Zář 2014

Martin si v USA spravil chuť a po pauze bodoval

Red Bull Air Race 2 Comments

Texas (USA) – Český pilot Martin Šonka si po nepovedených závodech v Polsku a Anglii konečně spravil chuť a znovu bodoval. V šestém závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race v americkém Forth Worth si v obtížných podmínkách doletěl pro dva body za sedmé místo. I díky tomu se v celkovém pořadí šampionátu dělí o osmou příčku s Japoncem Muroyou.

Vysoké teploty, které nepřejí technice. Silný vítr, který ztěžuje manévrování. Těžká a technicky náročná trať. To byly podmínky, se kterými se piloti v Texasu potýkaly už od prvního vzletu v trénincích. A přesně to Šonkovi sedí. “Mě to tady bavilo, byla to těžká trať, ukáže se, kdo je jaký pilot, lehce se stírají rozdíly v technice. Zaspíte o setinku v manévru a ztrátu už těžko doženete,” liboval si po prvních průletech tratí.

Read more

05 Zář 2014

Trénink na Texas Motor Speedway

Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka už na vlastní kůži poznal, jak zrádné může být stanovování si vysokých cílů pro úspěch v závodech Red Bull Air Race. Tento bývalý letec armádních vzdušných sil České republiky navnadil své fanoušky dvěma skvělými šestými místy ve své druhé závodní sezóně a tak si pro další závody stanovil smělé plány s jasnou vizí dostat se do finálové čtyřky, avšak i přes skvělé výkony skončil zklamaný ve druhé polovině startovního pole. I to je důkaz nesmírné dynamiky a vyrovnaného startovní pole této nejrychlejší světové motoristické disciplíny. 

Read more

30 Srp 2014

Martin Šonka mistrem Evropy ve freestylu

Letecká Akrobacie 1 Comment

Kecskemét (HUN) – Martin Šonka zvítězil na 19. FAI Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie unlimited v závěrečném freestylu, a získal tak, jako první Čech v historii, titul mistra Evropy.

Šonka na letounu Extra 300SR navázal na vynikající výsledky z velkých mezinárodních soutěží a po stříbru a bronzu z MS potvrdil, že v této disciplíně patří mezi absolutní světovou špičku. Druhé a třetí místo obsadili francouzi Masurel a Orlowski.

„Musím říct, že je to opravdu úžasnej pocit, když vám zahrajou na stupních vítězů tu naší. Konečně jsem se dočkal i já, je to skvělý! Je pravda, že jsme chtěli medaili i v týmech, ale bohužel jsme doplatili na to, že jsme s Petrem Kopfsteinem a Markem Hykou jenom tři, na rozdíl od Ruska nebo Francie. Jakmile někdo z nás udělá větší chybu, je to hned znát. Do výsledků týmů se totiž započítávají nejlepší tři závodníci. Bohužel zatím nevím o nikom, kdo by mohl náš tým doplnit.“

Read more