18 Čvc 2016

Smutná Budapešť

Budapest, Red Bull Air Race 1 Comment

Český pilot Martin Šonka si ze čtvrtého závodu světového šampionátu Red Bull Air Race v Budapešti veze domů místo bodů největší zklamání v sezóně. Za překonání maximální povolené hranice přetížení byl totiž diskvalifikován hned v prvním kole.

Pro Martina Šonku je to téměř domácí závod. Stejně jako v předešlých letech totiž i letos dorazilo do Budapešti na závod velké množství českých fanoušků. A to navzdory počasí, které závodu rozhodně nepřálo. Kvůli dešti se zrušila sobotní kvalifikace a i v neděli to vypadalo, že se proudy vody z mraků nad Budapeští nezastaví. Nakonec ale přeci jen déšť na malou chvíli ustal a piloti mohli do vzduchu. “Je dobře, že se nakonec letělo, nemůžeme chtít jen sluníčko a krásné počasí. Spousta lidí z Česka sem jela velkou dálku a hodiny čekala v dešti. Už jen proto jsme strašně moc chtěli uspět. A nakonec to dopadlo takhle,” smutnil Šonka. Hned v prvním souboji proti loňskému vicemistru světa Australanu Hallovi překonal maximální povolenou hranici přetížení a tím pádem pro něj závod skončil.
Read more

11 Čvc 2016

Pošesté mistrem ČR v letecké akrobacii

Letecká Akrobacie No Comments

Český pilot Martin Šonka má v posledních dnech hodně nabitý program. V Břeclavi si vyzávodil svůj domácí šestý titul v letecké akrobacii v kategorii Unlimited, do toho zvládl několik exhibičních vystoupení na leteckých dnech a už v pondělí odlétá na další zastávku Světového šampionátu Red Bull Air Race do Budapešti, kde bude po loňsku obhajovat umístění na stupních vítězů. “Každý závod beru naprosto vážně a domácí šampionát pro mě byl skvělou přípravou nejen na Budapešť, ale také na Mistrovství Evropy, které bude za pár týdnů v Moravské Třebové, což je má domovská základna,” uvádí Šonka.

Břeclav – Martin Šonka sice rozšířil svou sbírku domácích titulů už na docela pěknou řádku, rozhodně ale odmítá, že by domácí závody bral méně vážně nebo že by to pro něj bylo něco jednoduchého a samozřejmého. “ U nás obecně platí, že jakmile se odlepíte s letadlem od země, nemůžete absolutně nic podcenit. Následky by byly velmi vážné. V Česku nás v nejvyšší kategorii Unlimited sice nelétá zrovna hodně, i tak je ale každý závod náročný. Letíte několik letů, kdy tělo dostává opravdu zabrat. I malá chybička v nesprávnou chvíli může znamenat velkou ztrátu a propad. Všichni ode mě očekávají jen to nejlepší, tlak je vždycky. A já sám jsem na sebe pokaždé zdaleka ten nejpřísnější, takže ze sebe chci vydat to nejlepší. Neznám létání na půl plynu nebo něco podobného,” odmítá Šonka nějakou rutinu.
Read more

09 Čvn 2016

Šonka v Japonsku slaví stříbro

Chiba, Red Bull Air Race No Comments

Český pilot Martin Šonka vybojoval v závodě světového šampionátu Red Bull Air Race v japonské Chibě druhé místo a vyrovnal tak své nejlepší umístění v této sérii. Od vítězství, které nakonec vybojoval domácí Yoshihide Muroya, ho dělilo něco málo přes jednu desetinu sekundy. Šonka si do celkového hodnocení šampionátu připíše dvanáct bodů a poskočí na celkové sedmé místo. Závod mu vyšel dokonale. Kvůli nepřízni počasí a zrušené kvalifikaci přitom letěl v prvním souboji s velkým favoritem Rakušanem Archem. Šonka však ukázal, že umí létat velmi rychle a stanovil dokonce traťový rekord, který během závodu už nikdo nepřekonal. Ve druhém souboji ho čekal Španěl Velarde, který koupil velmi rychlý stroj od loňského šampiona Paula Bonhomma, ani on však na další Šonkův povedený výkon nestačil. Ve finálové čtyřce pak diváci sledovali drama až do konce. Šonka letěl jako poslední ze všech a do té doby vedoucí Muroya se musel obávat o výsledek. Šonka byl dokonce na některých mezičasech rychlejší, nicméně v cíli nakonec jednu desetinu ztratil.
Read more

04 Čvn 2016

3. závod v Japonsku začíná

Chiba, Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka má za sebou nepříliš povedený začátek sezóny Světového šampionátu Red Bull Air Race. Po prvních dvou závodech v Abu Dhabi a ve Spielbergu má na kontě pouhé dva body a v celkovém pořadí je až dvanáctý. A to rozhodně není umístění, na kterém by se chtěl nacházet. O to větší má motivaci ve třetím pokračování seriálu v japonské Chibě uspět.

Chiba (Jap) – “Stejně jako vloni, ani letos nám první dva závody nevyšly. Ani zdaleka nejsme tam, kde bychom být chtěli. Ale takové je závodění. Sžívám se s novým strojem, který zatím rozhodně nefungoval podle představ, jednotlivé lety také rozhodně nebyly bez chyb a když se k tomu přičtou další věci, jsme třetí od konce. Ale tuhle situaci známe, dokázali jsme se z ní už jednou dostat a věřím, že jsme společně s celým týmem schopni to zlomit. Čas máme, je před námi ještě šest závodů. Nicméně se sbíráním bodů chceme začít už tady v Japonsku,” vysvětluje bojovně naladěný Šonka.
Read more

25 Dub 2016

Ani Spielberg štěstí nepřinesl

Red Bull Air Race, Spielberg 1 Comment

Martin Šonka vzhlížel ke druhému závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race s nadějí. Náladu po nepovedeném představení v Abu Dhabi si ale nakonec ani ve Spielbergu příliš nespravil. Znovu vypadl v prvním kole a znovu byl jeho katem Francouz Ivanoff. Šonka nakonec skončil devátý a z Rakouska si veze dva body.

Spielberg (AUT) – Trať ve Spielbergu Šonkovi sedí. V předchozích dvou letech se mu zde dařilo, a proto věřil i do třetice v umístění mezi nejlepší čtyřkou. Jenže hned v prvním kole, které provázelo sněžení, přišlo rozčarování. “Do vysílačky jsem slyšel, že můj soupeř Nicolas Ivanoff nezaletěl zrovna závratný čas. Snažil jsem se proto letět co nejčistěji, abych neudělal chybu a nedostal zbytečnou penalizaci. Jenže nakonec to nestačilo. Druhý mezičas jsem měl sice lepší, pak jsem ale v jednom vertikálním manévru vyletěl zbytečně vysoko a to byl problém. Dostal jsem se tak do protivětru, který mě zpomalil a ztrátu rychlosti už jsem potom nedohnal.” I přesto ale chybělo málo a Šonka mohl postoupit jako pilot s nejrychlejším časem z poražených. “Chyběly nám dvě desetiny, to je opravdu málo. Co se dá dělat, tak to zkrátka je. Nechceme se vymlouvat na štěstí, musíme se s tím smířit.
Read more