>
17 Kvě 2015

Ani tajfun v Japonsku Martinovi body nepřivál

Chiba, Red Bull Air Race No Comments

Českého pilota stejně jako v Abu Dhabi zastavil Japonec Muroya

Čiba (JPN) – Čtvrté místo v tréninku, šesté v kvalifikaci, v závodě ale znovu bez bodu. Martin Šonka si na další zastávce letošní sezony Red Bull Air Race zopakoval souboj s Yoshihidem Muroyou, kterého hnalo dopředu více než 60.000 lidí. K jejich nadšení a bohužel pro české barvy, domácí hrdina hned svým prvním závodním letem vylepšil traťový rekord, na které bylo těžké reagovat. Šonkovi se to nakonec nepovedlo a skončil tak bez bodu.

Systém závodu je neúprosný. Celý závodní víkend můžete létat rychle, ale jakmile se vám nezadaří první závodní kolo, je konec. “Věděli jsme, že je Yoshi nevyzpytatelný. U něj to je nahoru dolu. Přivezl si na domácí závod úplně nové letadlo a bohužel pro nás, v našem vzájemném souboji zaletěl nejrychlejší čas, jaký tady kdo kdy letěl. Když jsem to uslyšel ve sluchátkách před svým pokusem, věděl jsem, že budu muset riskovat a tlačit na pilu, abych měl alespoň nějákou šanci uspět. Z toho pramenila chyba, kdy jsem se nestihl srovnat do jedné brány. To znamenalo dvě sekundy penalizace a v tu chvíli v podstatě bylo po závodě.” popisuje smutně Šonka.
Read more

14 Kvě 2015

Závod v Japonsku: Zažili jsme zemětřesení i tajfun

Chiba, Red Bull Air Race No Comments

Chiba (JPN) – Takovou divočinu v Japonsku nikdo nečekal. Nejdříve narušil přípravy závodu tajfun a ve středu ráno piloty probudilo zemětřesení. Snad už je ale podobným věcem konec a druhý závod sezony Světového šampionátu Red Bull Air Race v Čibě v Japonsku může začít. Šonka už se třese na to, až se zase posadí do svého speciálu:”Pauza od Abu Dhabi byla dlouhá, už se nemůžu dočkat!”

Japonská Čiba pilotům připravila nečekané přivítání. Hned po příletu se totiž dozvěděli, že do oblasti míří tajfun a závodní letadla proto zatím musí zůstat v přepravních kontejnerech. Když už se konečně bouře přehnala, některé z nich ráno probudila třesoucí se postel a pochodující vybavení jejich hotelového pokoje. Ovšem ne tak jediného českého zástupce v elitní kategorii Master Class Šonku: ”Moje první zemětřesení a se mnou to ani nehlo. Normálně jsem ho zaspal. Tady v okolí Tokia to ale nebylo naštěstí nic hrozného. Na severu Japonska to prý bylo bohužel mnohem horší,” popisuje Šonka.

Read more

03 Kvě 2015

Už jen měsíc do prvního závodu v Evropě

Red Bull Air Race, Rovinj No Comments
V loňském roce to byl jeden z nejdramatičtějších závodů. A pro všechny piloty rozhodně také jeden z nejtěžších. I proto se závodu v Chorvatské Rovinji nemohou dočkat. Přesně za třicet dní se nad malebným rájem nejen českých dovolenkářů rozburácí motory závodních speciálů při prvním Evropském závodu sezony světového šampionátu Red Bull Air Race.

Rovinj se do kalendáře dostala místo zrušeného závodu v Soči. Pro všechny české fanoušky nejrychlejší disciplíny motorsportu velmi dobrá zpráva! “Už minulý rok sem dorazila spousta fanoušků z Česka. Bylo pěkné vidět mezi těmi davy české vlajky. I když toho při létání v trati moc okolo vnímat nejde, tuhle podporu prostě cítíte. Těším se, že letos dorazí fanoušků třeba ještě více,” přál by si Martin Šonka, český zástupce v elitní kategorii Master Class.
21 Úno 2015

SWET

Abu Dhabi, Red Bull Air Race, Video No Comments

V rámci prvního závodu Red Bull Air Race 2015 v Abu Dhabi si Martin vyzkoušel techniku opuštění letadla v nouzi pod vodou. Doufejme, že zůstane pouze u procvičování.

14 Úno 2015

První závod nevyšel, 10. místo v Abu Dhabi

Abu Dhabi, Red Bull Air Race 2 Comments

Dvousekundová penalizace za chybný manévr stála Martina Šonku lepší umístění v prvním závodě letošní sezóny světového šampionátu Red Bull Air Race.

Abu Dhabi (UAE) – Ani návštěva kajakáře Vavřince Hradílka českému pilotovi štěstí nepřinesla. Rychlé časy, ale až příliš mnoho penalizací za chyby při průletech branami. To je pocit, který si sebou Martin Šonka odváží z prvního závodu letošní sezóny. Teď bude mít dva měsíce na to vyčistit si hlavu a spravit si náladu ziskem prvních bodů v Japonsku.

Šonka dorazil do Abu Dhabi plný očekávání a v trénincích se mu dařilo ho naplňovat. Tým si na první zastávku do Spojených Arabských Emirátů přivezl i zbrusu nový simulátor, který bývalému armádnímu pilotovi pomáhal hledat tu správnou závodní trajektorii. Rychlé časy potvrzovali, že se k ní blíží. “Určitě je to velká pomoc, ještě odladíme drobné mouchy a bude to paráda.”  Výsledek nakonec pokazili dvě chyby v kvalifikaci a následně další chyba v samotném závodě. Navíc pokaždé ve stejné bráně. “Co na to říct. Udělal jsem chybu a ta mě stála postup mezi osm nejlepších. V jedné bráně jsem začal zatáčet o něco dříve, než jsem měl a přišel trest. Pohnout s kniplem o desetinu vteřiny později, pravděpodobně bych vyvázl bez penalizace a byly bychom mezi nejlepší osmičkou. Jsem naštvaný, desáté místo je zklamání.”

Read more