04 Čec 2015

Martin Šonka v kvalifikaci na závod v Budapešti sedmý

Budapest No Comments

Český pilot Martin Šonka obsadil v kvalifikaci na čtvrtý závod sezóny Světového šampionátu Red Bull Air Race sedmé místo a v prvním kole ho čeká jeden z nejtěžších soupeřů, dvojnásobný šampion této série a vedoucí muž průběžného pořadí Brit Paul Bonhomme.

BUDAPEST, Maďarsko – Jeden z nejkrásnějších závodů sezóny, ve kterém je trať umístěna přímo v srdci Budapešti, si zatím český pilot užíval. Teď ho ale čeká velmi náročná zkouška. Sedmá příčka v kvalifikaci pro něj totiž znamená souboj s jedním z nejúspěšnějších pilotů historie Red Bull Air Race. “Určitě se nebojíme, ani Paul Bonhomme není neporazitelný, což ostatně ukázala právě kvalifikace, kde udělal chyby a skončil o příčku za námi na osmém místě. Samozřejmě ale bude velice těžké přes něj postoupit dál. Musíme vymyslet, jak zrychlit a také budeme doufat, že si všechny chyby nevybral dnes a nějakou udělá i zítra,” plánuje s úsměvem Šonka.
Read more

25 Čer 2015

Martin popáté králem českého nebe

Letecká Akrobacie 1 Comment

Kroměříž – Martin Šonka se o víkendu v Kroměříži stal Mistrem České republiky v letecké akrobacii a ve freestylu v nejvyšší kategorii unlimited. Splnil tak jeden z cílů letošní sezony, ve které je prioritou působení ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race a na trénink akrobacie tak nezbývá mnoho prostoru. Republikového šampionátu se v různých kategoriích zúčastnilo 24 pilotů.

“Mám velkou radost, dopadlo to pro mě výborně. Před šampionátem jsem měl smíšené pocity, protože se mi zdaleka nepodařilo natrénovat to, co jsem chtěl. Aktivity kolem Red Bull Air Race zaberou opravdu hodně času a je čím dál tím těžší stíhat všechno dohromady,” vysvětloval Šonka. “Dokonce je možné, že to byl můj poslední republikový šampionát. Ale uvidíme. Letos nás v srpnu čeká ještě světový šampionát v akrobacii ve Francii, na který se těším a na který teď s kolegy z reprezentace Petrem Kopfsteinem a Markem Hykou musíme natrénovat. Po sezóně bude hodně času si sednout a vše pořádně rozmyslet.“
Read more

31 Kvě 2015

Martin v Rovinji slaví stříbro

Red Bull Air Race, Rovinj 3 Comments

Rovinj (HR) – Martin Šonka vybojoval v závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race v Rovinji fantastické druhé místo! O jednu příčku tak vylepšil historicky nejlepší umístění českého pilota v této nejrychlejší sérii motorsportu na světě. Rozdíl sedmi setin sekundy ho dělil dokonce od vítězství. To nakonec slavil Rakušan Hannes Arch, třetí doletěl Matt Hall z Austrálie. V celkovém pořadí šampionátu se Šonka posunul na šesté místo.

“Jsem opravdu šťastný za celý tým. V prvních dvou závodech sezony se nám nedařilo a tady v Rovinji jsme opravdu tvrdě pracovali, abychom získali první body. Byl to velmi náročný závod, zvláště vítr dával všem pilotům pořádně zabrat. My jsme se s tím vyrovnali dobře, vyvarovali jsme se zbytečných chyb a měli jsme konenčně i trochu štěstí,” popisoval spokojený pilot. “V prvním letu jsem věděl, že můj soupeř udělal chybu a stačilo letět na pomaleji na jistotu. Pak už jsme museli letět úplně na doraz. Dolderer byl rychlý, ale udělal chybu a ve finálové čtyřce se nám podařilo zaletět náš nejrychlejší čas z celého dne. Nakonec je z toho stříbro, což je úžasné.”
Read more

30 Kvě 2015

Martin v kvalifikaci potvrdil rychlost z tréninků a skončil pátý

Red Bull Air Race, Rovinj 1 Comment

Rovinj (HR) – Český pilot Martin Šonka si v kvalifikaci první evropské zastávky Světového šampionátu Red Bull Air Race v Rovinji vybojoval páté místo a v prvním kole zítřejšího závodu ho čeká souboj s přijatelným soupeřem, nováčkem letošní sezony Juanem Velardem ze Španělska. “Jsem rád, že jsme potvrdili rychlost z tréninků a do souboje tak dostali soupeře, kterého bychom měli porazit. Nesmíme ale nic podcenit. I minimální chybička tady může znamenat konec závodu.”

V loňském roce Šonka v Rovinji získal své první body a rád by podobný kousek zopakoval i letos. Navíc by si rád zvednul náladu po nepovedeném úvodu sezony. Už časy z tréninků napovídaly, že by se mu to mohlo podařit. “V tréninku se nám dařilo létat stabilně rychle, hlavně to ale konečně musíme prodat i v samotném závodě. Z pátého místa v kvalifikaci mám radost, protože nám do prvního souboje přineslo takového soupeře, kterého bychom měli porazit. Rozhodně ale nemáme nic jistého,” krotí nadšení Šonka.
Read more

27 Kvě 2015

Martin už v Rovinji musí bodovat

Red Bull Air Race, Rovinj 1 Comment

Rovinj (HR) – Zatímco Brit Paul Bonhomme bude usilovat o třetí vítězství v řadě v sezoně, český pilot Martin Šonka se pokusí do třetice získat své vůbec první body v probíhajícím světovém šampionátu Red Bull Air Race. Zatím se mu totiž nedaří přenést rychlost z kvalifikace a tréninků do závodu. To se teď pokusí změnit.

Tři vítězství v řadě, to je rekord, který stále drží bývalý dvojnásobný šampion z USA Mike Mangold. Čistý hatrick se mu povedl v roce 2005, od té doby se to žádnému z pilotů nepodařilo zopakovat. “Nejlepší věc, kterou teď mohu udělat, je nemyslet na to, co bylo v prvních dvou závodech sezony a přistoupit k tomu, jako by šlo o vůbec první závod,” snaží se zůstat nad věcí Bonhomme.”Rozhodně neusínáme na vavřínech, to by se nám nevyplatilo. Konkurence je letos obrovská.”
Read more