17 Srp 2014

Větrná loterie v Ascotu štěstí nepřinesla

Red Bull Air Race 2 Comments

Ascot (GB) – Když startoval do pátého závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race a první dvě brány, do kterých vletěl, byly pod nápory větru prohnuté na maximum, cítil, že znovu nebude mít štěstí na své straně. Vítr sfouknul jeho naděje na lepší umístění a Šonka tak i z Anglie odjíždí bez bodu, tentokrát s devátým místem.

 Čvrté místo v kvalifikaci tým nastartovalo a před dnešním závodem bylo cítit velké očekávání. Jenže místo vysněného průniku do final four nastalo velké zklamání. “Dnes jsme si hodně věřili. Trať jsem zaletěl víceméně podle představ bez chyb. Jenže už když jsem startoval, cítil jsem, že vítr bude problém. Hodně zesílil, zpomaloval mě, bylo to vidět hned na prvních dvou branách, které byly abnormálně prohnuté a už od začátku jsem ztrácel. Ale na to se rozhodně nechci vymlouvat, k našemu sportu to patří,” vysvětloval smutně Šonka.”Někomu zkrátka zafoukalo více, někomu méně. Třeba Pete McLeod to odnesl taky, a to včera kvalifikaci vyhrál a létal tady hodně rychle. Byla to částečně loterie a my jsme mezi těmi štastnějšími zkrátka nebyli.”

Read more

16 Srp 2014

Nejlepší kvalifikace

Red Bull Air Race No Comments

Ascot (UK)– Martin Šonka si v kvalifikaci na pátý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race  doletěl pro svůj nejlepší výsledek v rámci této série, když skončil na čtvrtém místě a nechal za sebou i Rakušana Archa nebo domácího Bonhomma.

Chtěl si zlepšit náladu po nepovedeném Polsku a zdá se, že se mu to zatím daří. Za kvalifikaci se sice body nedávají, rozhodně ale takový výsledek zvedá sebevědomí.”Pro nás je to ohromně cenné, máme radost. Zvláště když se podíváme, jaká jména jsou až za námi. Povedlo se mi letět čistě bez chyb a v tom musím pokračovat i zítra, pokud se poletí,” naznačuje Šonka fakt, že předpověď počasí organizátorům zrovna nepřeje. Pokud by byl závod zrušen, platí výsledky právě z kvalifikace.

Read more

27 Čec 2014

V Polsku poprvé bez bodu

Gdynia, Red Bull Air Race 2 Comments

Gdynia, Polsko – Český pilot Martin Šonka se vůbec poprvé v sezoně nedostal mezi osm nejlepších v závodě Red Bull Air Race World Championship a z Polska odjíždí s desátou příčkou bez bodu. V celkovém hodnocení šampionátu se dělí o šestou a sedmou příčku s Francouzem Ivanoffem.

O postup mezi nejlepších osm ho připravila chyba v jedné z bran, za kterou dostal dvousekundovou penalizaci. V přímém duelu s Australanem Hallem tedy prohrál a nevešel se ani mezi dva šťastlivce postupující na čas. “Těžko říct, za co jsem tu penalizaci dostal. Úplně s tím nesouhlasím, ale je možné, že jsem do jedné z bran trochu klesal a nestihnul srovnat letadlo, což se nesmí. Určitě se rád podívám na záznam. Je to škoda, protože bez penalizace bychom šli dál a věřím, že jsme se mohli dostat vysoko. Třeba Američan Chamblis zatím v sezoně nezískal ani bod a dnes létal ve final four. Nezbývá než to napravit za tři týdny v Ascotu,” shrnuje Šonka.

Read more

16 Čec 2014

Finálový závod bude v Rakousku

Red Bull Air Race No Comments

Finále sezóny 2014 světového šampionátu Red Bull Air Race se uskuteční na závodním okruhu formule 1 Red Bull Ring v rakouském Spielbergu, a to o víkendu 25 a 26 října. Štýrsko tak zažije finálový závod sezóny leteckého sportu na okruhu F1.  

Před jedenácti lety začala série svým historicky prvním závodem v Zeltwegu. Jako náhradní řešení za zrušený závod v Číně se Red Bull Air Race vrací na místo svého zrození.

“Je skutečně skvělé, že ukončení sezóny 2014 proběhne v Rakousku,” říká pilot Hannes Arch, rakušan, který zatím vede v průběžném hodnocení světového šampionátu o prsa před obhájcem titulu Paulem Bonhommem z Británie, Petem McLeodem z Kanady a dalším britem Nigelem Lambem. “Tenhle kout světa létání miluje. Již v dubnu jsme v Rovinj viděli, kolik fanoušků tato sportovní disciplína má. A pro mě by to bylo splnění snu, kdyby se mi podařilo vyhrát závod či dokonce celé mistrovství před domácím publikem,” dodal Arch.

Read more

01 Čec 2014

Car Jump Video

Airshow, Video 1 Comment

Byl to pohled, na který jako pilot rozhodně není zvyklý. Martin si ve Finsku vyzkoušel, jaké je to podletět skákající auto. S řidičem Markem Rejmanem provedli něco, co diváci ještě neviděli.

Když Martin létá závody Red Bull Air Race, proplétá se mezi pylony, které mu ani v případě zásahu neublíží. Pouze se vyfouknou. Jenže tady musel letět ani ne dva metry nad zemí rychlostí 180 km/h a trefit se do mezery mezi odrazovou a dopadovou rampou. Asi není potřeba zdůrazňovat, že kovová konstrukce vážící skoro tunu, by se po kontaktu s křídlem letadla rozhodně nevyfoukla. 
Read more