04 Zář 2016

Další brambora z Lausitzringu

Lausitz, Red Bull Air Race No Comments

Velmi náročný víkend má za sebou pilot Martin Šonka, který v posledním evropském závodě letošního ročníku Red Bull Air Race vybojoval čtvrté místo. Díky tomu se v celkovém pořadí šampionátu posunul z osmé příčky na šestou. Druhý český pilot Petr Kopfstein potvrdil, že se neustále zlepšuje. Dokázal zaletět druhý nejrychlejší čas v jednom z tréninků, v závodě nakonec skončil jedenáctý.

Cesta k bodům ale pro Šonku nebyl vůbec jednoduchá. V kvalifikaci byl totiž dodatečně diskvalifikován za překročení limitu otáček motoru. Nemilou informaci o porušení pravidel se Šonkův tým dozvěděl dokonce až těsně před závodem. Znamenalo to, že pořadí po kvalifikaci se změnilo, Šonka se propadl na poslední místo a v prvním kole závodu se tak místo Španěla Velardeho střetnul s nejrychlejším Nigelem Lambem z Anglie. “No, to nebyla příjemná chvíle. Měli jsme technické problémy s telemetrií a opravdu to vypadá, že jsme skutečně limit otáček překročili. Tudíž je diskvalifikace oprávněná. Začátek dne tedy nebyl úplně nejlepší,” popisoval chvíle před závodem Šonka.
Read more

03 Zář 2016

Kvalifikace na Lausitzringu vyšla

Lausitz, Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka vybojoval v kvalifikaci na poslední evropský závod letošní sezóny světového šampionátu Red Bull Air Race třetí místo a zítra ho v prvním kole závodu čeká souboj se Španělem Velardem. Navázal tak na povedenou kvalifikaci z minulého závodu z Ascotu, ve které skončil druhý.

“Je to sice příjemné, ale body se rozdávají až zítra. Nečeká nás nic lehkého. Juan Velarde má velmi rychlé letadlo po loňském šampionovi Bonhommovi a i když se mu v kvalifikaci nezadařilo, je to nebezpečný soupeř,” brzdí optimismus Šonka. Sám navíc musel při svém letu řešit problémy, protože se mu kvůli dlouhému vyčkávání pomalu začal přehřívat motor. “Myslím, že nastal nějaký problém s časomírou a Mike Goulian opakoval svůj druhý let. Přitom už jsem měl letět do trati já. Musel jsem tak znovu čekat a teplota motoru rostla. Tím pádem jeho výkon nebyl ideální. Snad se nic takového zítra nebude opakovat, každá ztracená desetinka se tady počítá.”
Read more

29 Srp 2016

Martin znovu mistrem Evropy

Letecká Akrobacie No Comments

Český pilot Martin Šonka se na Mistrovství Evropy v Moravské Třebové postaral o velký úspěch pro Česku republiku. V klasické akrobacii v nejvyšší kategorii Unlimited totiž skončil celkově druhý a v disciplíně freestyle dokonce zvítězil a obhájil tak titul Evropského šampiona. Pro české sportovní letectví jde o úžasný výsledek, na který se v nejprestižnější kategorii čekalo tři desetiletí od posledního světového titulu Petra Jirmuse.

Velkými ambicemi přitom Šonka před šampionátem zrovna nesršel. ”Bohužel jsem neměl příliš času trénovat, takže jsem neočekával žádné velké výsledky. V podstatě jsem přiletěl z posledního závodu Red Bull Air Race z Anglie a skočil do šampionátu v akrobacii rovnýma nohama. Paradoxně mi to možná pomohlo, tlak nebyl tak extrémní, i když se létalo na mé domovské základně, kde jsem se chtěl ukázat. Byl jsem uvolněnější, létalo se mi zkrátka dobře,” uvádí čerstvý šampion.
Read more

14 Srp 2016

V Ascotu nakonec 5. místo

Ascot, Red Bull Air Race 1 Comment

Po skvělé kvalifikaci na pátý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race, ve které skončil druhý, měl český pilot Martin Šonka zaděláno na dobrý výsledek i v závodě. Nakonec se ale těsně neprotlačil do finálové čtyřky a v Ascotu skončil pátý. V celkovém pořadí zůstává nadále na osmé příčce.
Druhý nejrychlejší čas kvalifikace a přijatelný soupeř v prvním kole závodu. Šonka měl závod skvěle rozjetý, hned v prvním závodním letu ale přišla chyba, která ho pravděpodobně stála stupně vítězů.

“Bohužel je to tak. Sice jsem i přes dvouvteřinovou penalizaci postoupil dál mezi osmičku nejlepších, jenže s nejpomalejším časem a tím pádem byl naším dalším soupeřem Němec Dolderer.” Právě Dolderer Šonku porazil o desetinu v kvalifikaci a v prvním kole závodu zaletěl dokonce traťový rekord.
Read more

13 Srp 2016

Martin v kvalifikaci druhý

Ascot, Red Bull Air Race No Comments

Martin Šonka v Ascotu zaletěl svou nejlepší kvalifikaci ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race. Dlouho to vypadalo dokonce na vítěznou kvalifikaci, svým druhým pokusem ale českého pilota o desetinu porazil Němec Dolderer. Šonka tak skončil těsně druhý a zítra v souboji vyzve Slovince Podlunšeka.
I když spadl na druhé místo až kvůli předposledním letu celé kvalifikace, Šonka rozhodně nesmutnil. “Jsem naprosto spokojený, i když jsme dnes těsně druzí. Po Budapešti je to pro nás zatím hodně povzbuzující výsledek. Zítra poletíme první souboj proti soupeři, který je sice papírově slabší, v air race ale rozhodně nemáte nikdy nic jistého. Dnes jsem se prostě v letadle cítil skvěle a uděláme vše proto, aby to tak bylo i zítra.”
Read more