23 Čec 2015

Edge 540 V3 v Česku

Airshow No Comments

Pilot Světového šampionátu Red Bull Air Race Martin Šonka v neděli vůbec poprvé představí svůj závodní speciál Zivko Edge 540 V3 v hodnotě 12 milionů Kč fanouškům v Česku. Na farmě Čapí Hnízdo ve Středočeském kraji budou moci fanoušci kromě tohoto stroje obdivovat i technologii 25 metrů vysokého závodního pylonu, který bude vztyčen na území Česka rovněž poprvé. Pětinásobný mistr ČR v akrobacii a v současnosti čtvrtý muž celkového pořadí světového šampionátu Red Bull Air Race se předvede i v akci. Se svým akrobatickým speciálem ve 13:30 divákům předvede své umění v rámci exhibičního letu. Po něm bude následovat autogramiáda a možnost setkat se s fanoušky.

Kdy: v neděli 26. července 2015, od 10.00 do 16.00 hodin
Kde: Farma Čapí hnízdo, Dvůr Semtín 1, Olbramovice

05 Čec 2015

Bronzová Budapešť

Budapest, Red Bull Air Race 3 Comments

Český pilot Martin Šonka vybojoval ve čtvrtém závodě sezóny Světového šampionátu Red Bull Air Race v Budapešti 3. místo. Podruhé v řadě tak dosáhl na stupně vítězů, v předchozím závodě v Rovinji obsadil druhou příčku. V celkovém hodnocení šampionátu už je v elitní čtyřce.

BUDAPEŠT, Maďarsko – Čtvrtý závod sezony nejrychlejší série motorsportu na světě se letěl v samém srdci Budapešti. Piloti dokonce při náletu do závodní trati v rychlosti kolem 370 km/h podlétávali světoznámý Řetězový most. A právě na tomto legendárním místě Šonka dosáhl na další umístění na stupních vítězů. ”Mám obrovskou radost. Být na stupních vítězů právě tady, na jednom z nejlegendárnějších míst, kde se Red Bull Air Race kdy létal, to je neskutečný pocit. V roce 2009, kdy se tu byly závody naposledy, jsem tu byl jako fanoušek a o tomhle snil. Teď je to realita a navíc jsme udělali radost českým fanouškům, kterých nás sem přijelo podpořit strašně moc. Rád bych jim za to poděkoval.”
Read more

04 Čec 2015

Martin Šonka v kvalifikaci na závod v Budapešti sedmý

Budapest No Comments

Český pilot Martin Šonka obsadil v kvalifikaci na čtvrtý závod sezóny Světového šampionátu Red Bull Air Race sedmé místo a v prvním kole ho čeká jeden z nejtěžších soupeřů, dvojnásobný šampion této série a vedoucí muž průběžného pořadí Brit Paul Bonhomme.

BUDAPEST, Maďarsko – Jeden z nejkrásnějších závodů sezóny, ve kterém je trať umístěna přímo v srdci Budapešti, si zatím český pilot užíval. Teď ho ale čeká velmi náročná zkouška. Sedmá příčka v kvalifikaci pro něj totiž znamená souboj s jedním z nejúspěšnějších pilotů historie Red Bull Air Race. “Určitě se nebojíme, ani Paul Bonhomme není neporazitelný, což ostatně ukázala právě kvalifikace, kde udělal chyby a skončil o příčku za námi na osmém místě. Samozřejmě ale bude velice těžké přes něj postoupit dál. Musíme vymyslet, jak zrychlit a také budeme doufat, že si všechny chyby nevybral dnes a nějakou udělá i zítra,” plánuje s úsměvem Šonka.
Read more

25 Čer 2015

Martin popáté králem českého nebe

Letecká Akrobacie 1 Comment

Kroměříž – Martin Šonka se o víkendu v Kroměříži stal Mistrem České republiky v letecké akrobacii a ve freestylu v nejvyšší kategorii unlimited. Splnil tak jeden z cílů letošní sezony, ve které je prioritou působení ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race a na trénink akrobacie tak nezbývá mnoho prostoru. Republikového šampionátu se v různých kategoriích zúčastnilo 24 pilotů.

“Mám velkou radost, dopadlo to pro mě výborně. Před šampionátem jsem měl smíšené pocity, protože se mi zdaleka nepodařilo natrénovat to, co jsem chtěl. Aktivity kolem Red Bull Air Race zaberou opravdu hodně času a je čím dál tím těžší stíhat všechno dohromady,” vysvětloval Šonka. “Dokonce je možné, že to byl můj poslední republikový šampionát. Ale uvidíme. Letos nás v srpnu čeká ještě světový šampionát v akrobacii ve Francii, na který se těším a na který teď s kolegy z reprezentace Petrem Kopfsteinem a Markem Hykou musíme natrénovat. Po sezóně bude hodně času si sednout a vše pořádně rozmyslet.“
Read more

31 Kvě 2015

Martin v Rovinji slaví stříbro

Red Bull Air Race, Rovinj 3 Comments

Rovinj (HR) – Martin Šonka vybojoval v závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race v Rovinji fantastické druhé místo! O jednu příčku tak vylepšil historicky nejlepší umístění českého pilota v této nejrychlejší sérii motorsportu na světě. Rozdíl sedmi setin sekundy ho dělil dokonce od vítězství. To nakonec slavil Rakušan Hannes Arch, třetí doletěl Matt Hall z Austrálie. V celkovém pořadí šampionátu se Šonka posunul na šesté místo.

“Jsem opravdu šťastný za celý tým. V prvních dvou závodech sezony se nám nedařilo a tady v Rovinji jsme opravdu tvrdě pracovali, abychom získali první body. Byl to velmi náročný závod, zvláště vítr dával všem pilotům pořádně zabrat. My jsme se s tím vyrovnali dobře, vyvarovali jsme se zbytečných chyb a měli jsme konenčně i trochu štěstí,” popisoval spokojený pilot. “V prvním letu jsem věděl, že můj soupeř udělal chybu a stačilo letět na pomaleji na jistotu. Pak už jsme museli letět úplně na doraz. Dolderer byl rychlý, ale udělal chybu a ve finálové čtyřce se nám podařilo zaletět náš nejrychlejší čas z celého dne. Nakonec je z toho stříbro, což je úžasné.”
Read more