Red Bull Air Race

Světová série Red Bull Air Race patří mezi nejznámější motoristický závod s patnácti nejlepšími piloty světa, který v sobě kombinuje rychlost, přesnost a dovednost. Piloti létají na nejrychlejších, nejobratnějších a nejlehčích akrobatických letounech rychlostí až 370 km/h mezi tzv. pylony a musí vydržet přetížení až 12 G. V letošním roce se závody budou konat v 8 městech po celém světě, a to nad otevřenou krajinou nebo nad vodní plochou.

Televizní přenos z jednotlivých závodů se vysílá ve 180 zemích světa a sleduje ho více než 400 miliónů lidí. Průměrně 530 000 diváků sleduje závody na místě a výdaje na reklamu na jednotlivé závody jsou ve výši až 700.000 €.

Úkolem pilotů je v co nejkratším čase proletět určenou trať o průměrné délce 5 až 6 km mezi pylony a s předepsanými akrobatickými prvky. Při tom musí vypouštět z letadla kouř. Nejvyšší povolená rychlost letadla je 370 km/h, v případě překročení této rychlosti do 9 km/h dostává pilot 1 trestnou sekundu, v případě překročení rychlosti o více než 9 km/h je pilot diskvalifikován. Největší povolené přetížení je 12 G. V případě nedostatečné práce vyvíječe kouře získává pilot po doletu 2 trestné sekundy. Nejnižší povolená hmotnost pilota je 82 kg a největší povolená hmotnost letadla je 540 kg.

Trať je tvořena pylony z jemné tkaniny, jejichž části jsou mezi sebou sepnuty zipem. Jsou plněny vzduchem a v případě kontaktu s letadlem se roztrhnou. Pylony mohou být uspořádány buď za sebou a vytvářejí tzv. šikanu, nebo vedle sebe a tvoří bránu. Brány mají dvě různé barvy – červenou a modrou. Modré brány se prolétávají horizontálně a červené vertikálně, tzv. nožovým letem.

Během letu na trati může pilot získat 2 nebo 6 trestných sekund, nebo může být diskvalifikován. Dvě trestné sekundy dostávají piloti za příliš vysoký průlet mezi pylony nebo v případě nepřesného horizontálního či vertikálního průletu brány. Šest trestných sekund dostávají piloti za kontakt s pylonem. Diskvalifikace je za příliš nebezpečný let, za létání příliš nízko, za průlet nad diváky, překročení přetížení 12 G, za překročení rychlosti 379 km/h, za odchylku v předepsaném kurzu letu nebo za nesplněný akrobatický manévr.

Závod je rozdělen do 4 dnů a obsahuje následující části – trénink, kvalifikaci, divokou kartu, Top 12, Super 8 a Final 4. Tréninky se konají dva dny před kvalifikací a každý pilot musí absolvovat minimálně dva. Čas závěrečného tréninku určuje pořadí pilotů v kvalifikaci. V den kvalifikace každý pilot absolvuje trať dvakrát. Počítá se nejrychlejší čas. Prvních 10 pilotů automaticky postupuje do Top 12. Vítěz kvalifikace získává 1 bod do tabulky. V den závodů se nejprve létá divoká karta. Pět nejpomalejších z kvalifikace se opět vydává na trať a z nich dva nejrychlejší doplní Top 12. Divoká karta určuje pořadí na 13. – 15. pozici. Piloti v Top 12 soupeří o pozice v Super 8 a zároveň Top 12 určuje 9. – 12. pozici. Osm nejrychlejších pilotů z Top 12 soupeří o postup do Final 4. Super 8 určuje pořadí na 5. – 8. pozici. Z Final 4 vyhrává ten s nejrychlejším časem a zároveň je určeno pořadí na 1. – 4. pozici. Vítěz závodu získává 12 bodů do tabulky a poslední bodová pozice je 11. místo v závodu.

Více na www.redbullairrace.com