17 Říj 2016

Závod v Las Vegas zrušen kvůli větru

Las Vegas, Red Bull Air Race No Comments

Poslední závod letošní sezóny Red Bull Air Race v Las Vegas musel být nakonec zrušen. Už v trénincích se piloti potýkali s velmi náročnými povětrnostními podmínkami, stále ale vítr nebyl dost silný na to, aby se nemohlo létat. V sobotu a v neděli však vítr ještě zesílil. Nejdříve se proto zrušila kvalifikace, a nakonec, přes veškerou snahu pořadatelů, i samotný závod.

Las Vegas – “Je to škoda kvůli fanouškům a všem lidem, kteří vynaložili enormní úsilí, aby se závod uskutečnil. Bohužel příroda byla proti, s tím se nedá nic dělat,” popisoval ne zrovna nadšený Martin Šonka. Jeho cílem totiž bylo zabojovat o celkové třetí místo v šampionátu. Hned po příjezdu do města hazardu ale zjistil, že na takové plány může rychle zapomenout. “Po zpětné analýze dat ze závodu v Ascotu u nás závodní komise odhalila stejný problém, jako při kvalifikaci na Lauzitsringu. Tedy že jsme překročili limit povolených otáček motoru. Dodatečně nás diskvalifikovali a vzali šest bodů.” Místo boje o třetí místo tak chtěl Šonka alespoň ukázat, že umí být rychlý a pořád chtěl vyhrát svůj první závod. “Docela jsme si veřili, těžké podmínky nám sedí. Vyhráli jsme druhý trénink, jenže pak se začalo kazit počasí.

Kvůli větru byla zrušena už kvalifikace a v neděli se nepodařilo odletět ani kompletní první kolo závodu, které by poskytlo neúplné výsledky. Ze čtrnácti pilotů totiž odletělo svůj let pouze jedenáct. Australan Hall kvůli poruše letadla vůbec nestartoval a zbylé dva kvůli silným větrem zdevastovaným pylonům do trati vedení závodu nepustilo. Šonka si do té chvíle sice připsal druhý nejrychlejší čas, nakonec mu to ale k ničemu nebylo. V celkovém pořadí sezóny tak skončil devátý. “Je to velké zklamání, to bezpochyby. I když jsme měli nové letadlo, na které jsme si zvykali, mířili jsme výš. Bohužel jsme letos posbírali nějak moc penalizací a tím ztratili hodně bodů. Dokázali jsme sice, že jsme rychlí, ale nebyli jsme dostatečně konzistentní a dělali chyby. Určitě si ale vše důkladně projdeme a nabrané zkušenosti nám pomohou dál. Teď už musíme myslet na novou sezónu a pořádně se na ni připravit.

Komentáře