01 Říj 2016

V Indy šesté místo v kvalifikaci

Indianapolis No Comments

Martin Šonka si v kvalifikaci na předposlední závod letošní sezóny šampionátu Red Bull Air Race vyletěl šesté místo. Po vítězství v posledním volném tréninku doufal v lepší umístění, dolů ho srazila vteřinová penalizace za nepřesnost v předepsaném manévru. V nedělním závodě ho tak čeká v prvním kole souboj s Američanem Mikem Goulianem, kterého poženou vpřed domácí fanoušci.

Indianapolis – Přejít přes první kolo závodu dál tak nebude pro Šonku vůbec jednoduché. Jeho americký soupeř na domácí trati neustále zrychloval a nebýt penalizace, jeho čas patřil k nejrychlejším. I proto Šonku trestná vteřina navíc mrzela. Nebýt jí, mohl v prvním kole narazit na přijatelnějšího soupeře. “Mrzí mě to hodně, protože jsem hlavně nejdříve vůbec netušil, za co ta penalizace byla. Letěl jsem úplně stejně jako v tréninku, kde jsem za toto ani jednou potrestán nebyl. Byla to hraniční situace. Naštěstí už jsem se ale dozvěděl, za co trest přišel a jak to bylo posouzeno a pokusím se tomu v závodě vyhnout.” Kvalifikaci dvakrát přerušil déšť, v prvním případě už Šonka dokonce pojížděl na start, nakonec byl ale odvolán zpět. “Je to něco, co neovlivníme. Není to samozřejmě úplně příjemné, když jste připravený na let a musíte se vrátit. Rozhodně to je ale lepší, než letět v dešti, který vás zpomaluje.”

Předposlední závod sezóny má výjimečnou kulisu. Trať s pylony totiž vyrostla přímo v mecce motorsportu, na slaveném okruhu Indianapolis Motor Speedway. “Je úžasné závodit na takových místech, kde se psala historie motorsportu. Člověk tato místa zná z televize a najednou tady prohání letadlo. Věřím, že fanouškům zvyklým na rychlá kola se to naše závodění bude také líbit,” uzavírá Šonka. Druhý český pilot Petr Kopfstein doletěl desátý a jeho soupeřem v úvodním kole bude Španěl Velarde. Kvalifikaci nakonec v traťovém rekordu vyhrál Japonec Murroya. Záznam z nedělního závodu bude vysílat program ČT Sport od 22:45.

Komentáře