04 Zář 2016

Další brambora z Lausitzringu

Lausitz, Red Bull Air Race No Comments

Velmi náročný víkend má za sebou pilot Martin Šonka, který v posledním evropském závodě letošního ročníku Red Bull Air Race vybojoval čtvrté místo. Díky tomu se v celkovém pořadí šampionátu posunul z osmé příčky na šestou. Druhý český pilot Petr Kopfstein potvrdil, že se neustále zlepšuje. Dokázal zaletět druhý nejrychlejší čas v jednom z tréninků, v závodě nakonec skončil jedenáctý.

Cesta k bodům ale pro Šonku nebyl vůbec jednoduchá. V kvalifikaci byl totiž dodatečně diskvalifikován za překročení limitu otáček motoru. Nemilou informaci o porušení pravidel se Šonkův tým dozvěděl dokonce až těsně před závodem. Znamenalo to, že pořadí po kvalifikaci se změnilo, Šonka se propadl na poslední místo a v prvním kole závodu se tak místo Španěla Velardeho střetnul s nejrychlejším Nigelem Lambem z Anglie. “No, to nebyla příjemná chvíle. Měli jsme technické problémy s telemetrií a opravdu to vypadá, že jsme skutečně limit otáček překročili. Tudíž je diskvalifikace oprávněná. Začátek dne tedy nebyl úplně nejlepší,” popisoval chvíle před závodem Šonka.

V souboji s Lambem pak navíc český pilot chyboval a dostal dvousekundovou penalizaci za špatný průlet bránou. Předloňský mistr světa Lamb byl rychlejší v mezičasech, nakonec ale udělal stejnou chybu jako Šonka a i k jeho času se přičítaly dvě sekundy. Výsledný čas byl pomalejší a Šonka postupoval dál. “Nigel udělal stejnou chybu jako já a to nás zachránilo. Proti Američanovi Goulienovi jsem letěl asi nejlepší let z celý víkend tady, bohužel ve finále už jsem to nedokázal zopakovat. Udělal jsem dvě chyby, které letadlo zpomalily. Až moc jsem tlačil na pilu. Čtvrté místo nakonec celkem beru, ale ten pocit z bramborového umístění je smíšený. Zvlášť, když jsem si to pokazil vlastně sám.

Další závod se letí 1. a 2. října v Indianapolis.

Komentáře