14 Srp 2016

V Ascotu nakonec 5. místo

Ascot, Red Bull Air Race 1 Comment

Po skvělé kvalifikaci na pátý závod Světového šampionátu Red Bull Air Race, ve které skončil druhý, měl český pilot Martin Šonka zaděláno na dobrý výsledek i v závodě. Nakonec se ale těsně neprotlačil do finálové čtyřky a v Ascotu skončil pátý. V celkovém pořadí zůstává nadále na osmé příčce.
Druhý nejrychlejší čas kvalifikace a přijatelný soupeř v prvním kole závodu. Šonka měl závod skvěle rozjetý, hned v prvním závodním letu ale přišla chyba, která ho pravděpodobně stála stupně vítězů.

“Bohužel je to tak. Sice jsem i přes dvouvteřinovou penalizaci postoupil dál mezi osmičku nejlepších, jenže s nejpomalejším časem a tím pádem byl naším dalším soupeřem Němec Dolderer.” Právě Dolderer Šonku porazil o desetinu v kvalifikaci a v prvním kole závodu zaletěl dokonce traťový rekord.

“Věděli jsme, že budu muset letět na hraně a tím ho trochu dostat pod tlak. Ten let jsem si užil a povedl se mi, jenže i když to byl zatím nejrychlejší čas v osmičce, na postup to nestačilo.,“ ličil smutně Šonka. Dolderer totiž sednul do letadla a znovu vylepšil traťový rekord. Ani druhý nejrychlejší čas kola tak Šonku do bojů o stupně vítězů neposunul a stačil alespoň na páté místo, které znamená šest bodů do celkového pořadí.

“Za body jsme rádi, spokojení však rozhodně nejsme. Je to sice lepší než diskvalifikace v Budapešti, na druhou stranu stupně vítězů to nejsou. Víme, že na ně máme, zatím nám ale chybí konzistence, abychom se na ně dostávali pravidelněji a ne jednou za čas. Stále tam jsou chyby, které nás stojí lepší výsledky. Bereme to jako povzbuzení do zbytku sezóny. Ve hře je ještě spousta bodů,” uzavírá závod v Ascotu Šonka.

Druhý český pilot Petr Kopfstein zrychloval celý závodní víkend. V prvním kole závodu zaletěl velmi rychlý čas a jako lucky looser postupoval dál. Vedení závodu ho ale následně diskvalifikovalo za porušení pravidla o maximální povolené hranici otáček motoru. Jen díky tomu tak nakonec postoupil dál Rakušan Arch, který to pak dotáhl až na stupně vítězů, ač během celého závodu předvedl pouze jeden vítězný let. Vítězství si z Ascotu veze domů Australan Matt Hall, druhý skončil Němec Dolderer.
Další závod hostí poprvé od roku 2010 německý Lauzitsring 3. a 4. září. V letošní sezoně jde o další velmi zajímavý a dostupný závod pro české fanoušky. Cesta autem z Prahy na okruh totiž zabere zhruba pouhé dvě a půl hodiny.

Komentáře