06 Pro 2015

Šonka veze z World Air Games stříbro z freestylu

Letecká Akrobacie 2 komentáře

Martin Šonka si na konci letošní sezony nadělil hezký vánoční dárek. Ve slunečné Dubaji vybojoval pro Česko stříbrnou medaili z World Air Games.

Dubaj (UAE) – Byla to úspěšná sezóna, ale také hodně dlouhá. Celkové čtvrté místo v Red Bull Air Race, stříbro z Mistrovství světa v akrobacii v kategorii freestyle, titul Mistra republiky a navrch ještě další stříbro ze Wolrd Air Games. Teď už se však český pilot Martin Šonka nemůže dočkat, až si trochu odpočine.

Do Dubaje vyrážel se smíšenými pocity. Věděl, že nebude mít k dispozici své letadlo a musel létat na půjčeném, které je jinak nastavené. Proto si nedával moc vysoké cíle. “Musím se přiznat, že moc energie už ve mě nezbylo. Navíc od srpna jsem akrobacii vzhledem k vytížení neměl šanci trénovat, takže jsem jel závodit s pokorou, nevěděl jsem, co mohu očekávat. Ještě k tomu jsem z logistických důvodů létal na cizím letadle, které se jinak ovládá, jinak reaguje.” popisuje poslední závody sezony Šonka. “V klasické akrobacii jsem udělal pár chyb, v mém oblíbeném freestylu jsem si to vynahradil druhým místem. V celkovém hodnocení všech kategorií to bylo nakonec čvrté místo. Takže nedá se říci, že bych byl nespokojený.”

Teď ho čeká vytoužená pauza, i když bude docela krátká. “Už se těším, že alespoň na chvilku úplně vypnu. I když třeba přípravy na novou sezonu, ve které určitě budeme chtít znovu vylepšit naše umístění v Red Bull Air Race, už jsou v plném proudu. O svátcích ale půjde létání alespoň na malý moment stranou, budu se věnovat rodině,” dodává s úsměvem nejúspěšnější český pilot posledních let.

Mimo světové série Red Bull Air Race Šonku čeká ještě zajímavá výzva v podobě Mistrovství Evropy v akrobacii, které bude hostit Moravská Třebová, jeho domovská základna. Teď o tom ale nechce ani slyšet a chce načerpat sílu na celý příští rok: “ Letos to byla asi nejnáročnější sezóna ze všech, co mám za sebou. Byl to opravdu dlouhý a vyčerpávající rok, a můžu říci, že pro náš tým byl rozhodně i úspěšný. Čeká nás ale tvrdá práce, protože se budeme chtít znovu zlepšit a posunout dál. To bude stát hodně sil, které teď musíme všichni nabrat,” uzávírá Šonka.
Wolrd Air Games jsou závody, které se konají nepravidelně pod záštitou FAI (Světová letecká federace) a kde závodí nejlepší závodníci ve všech možných leteckých sportech. Více o World Air Games na www.wagdubai.ae

Komentáře